
МВФ предупреди, че правителствата са изправени пред сериозна пречка за развитието на световната икономика, защото въздействието на пандемията все още не е отминало. Нахлуването на Русия в Украйна, опустошително за хората там, оказва влияние върху близки и далечни държави. Това заяви управляващият директор на Фонда Кристалина Георгиева по време на срещ във Вашингтон със Световната банка.
Световната банка се стреми да създаде фонд за спешна помощ в размер на 170 млрд. долара, за да помогне на най-бедните страни, които са обхванати от множество кризи. Това заяви президентът на СБ Дейвид Малпас. Това е продължаване на мащабната реакция при кризи. Ръководителите на Международния валутен фонд и на Световната банка обсъждат прогнозата за световната икономика и как войната в Украйна ще се отрази на нея занапред.
Дейвид Малпас, президент на Световната Банка: “Пакетът за реакция при кризи ще продължи работата, започната по време на ковид пандемията, и ще помогне на страните да се справят с нарастващата инфлация, която се влоши от руската инвазия в Украйна, както и със сериозния финансов стрес, причинен от високите нива на дълга. Високият дълг и инфлацията са двата големи проблема, пред които е изправен глобалният растеж”.
Малпас повтори загрижеността си за бедните държави, изправени пред високи нива на дълг, като отбеляза, че 60 % от страните с ниски доходи вече са изправени пред дългови затруднения или са изложени на висок риск.
МВФ прогнозира скок на потребителските цени в развитите икономики в света от 5,7% през тази година, което е най-много от 1984 г. насам. В Съединените щати инфлацията е най-висока от четири десетилетия насам.
Кристалина Георгиева, управляващ директор на МВФ: “Прогнозите за растежа за тази година са 3,6 %. За сравнение, през 2021 г., когато възстановяването набираше скорост, той беше 6,1%. Отрицателно въздействие на войната се разпростира на толкова много места. Намаляваме рейтинга на 143 държави. Това е 86% от световния БВП. И на всичкото отгоре имаме ускоряване на инфлацията. Сега тя се стимулира от непрекъснатите прекъсвания на веригата за доставки”.
Централните банки повишават лихвените проценти, за да противодействат на нарастващите цени, което може да доведе до спиране на икономическия растеж.
Войната между Русия и Украйна, която повиши цените на петрола, природния газ и други суровини, направи задачата им да се борят с инфлацията и същевременно да запазят икономическото възстановяване още по-трудно.
Конфликтът също така „предизвика най-голямата бежанска криза в Европа след Втората световна война“, отбеляза МВФ. Тя намали доставките и повиши цените на торовете и зърното, произвеждани в Русия и Украйна, което застрашава продоволствената сигурност в Африка и Близкия изток.