
ЕС може да предприеме правни действия срещу държави-членки, които не прилагат руските санкции. Русия изисква от европейските компании да плащат за газа чрез откриване на втора сметка в рубли в Газпромбанк въз основа на обменния курс, изискван от Кремъл. Брюксел казва, че този ход е нарушение на санкциите на Съюза срещу руската централна банка, както и нарушение на действащите договори.
Русия спря доставките на газ за Полша и България, защото двете страни не изпълниха новите искания на Кремъл. Унгария обаче е готова да плати в рубли.
Валдис Домбромскис – заместник-председател на ЕК: “Ние следим дали държавите-членки действително прилагат санкциите. И ако видим, че това не е така, има възможност Европейската комисия да започне процедура за нарушение по този въпрос”.
Прекъсването на доставките на газ за две държави-членки на ЕС може би не беше шокиращо. Блокът осъди този ход като изнудване, което може да има обратен ефект, тъй като ускорява края на Русия като доставчик на изкопаеми горива за Европа.
Валдис Домбромскис – заместник-председател на ЕК: “В състояние сме да се справим с тази ситуация. И от известно време работим много интензивно по диверсификацията на доставките на газ. Имаме споразумение със САЩ за допълнителни превози на втечнен природен газ. Работим с Норвегия, втория по големина доставчик, за да увеличим доставките. Ясно е, че не можем да се поддадем на изнудването на Русия и трябва да диверсифицираме нашите доставки. Независимо от това развитие, взехме стратегическо решение да се откажем от руските изкопаеми горива”.
Междувременно Брюксел обяви мерки за търговия с Украйна без мита и квоти. Те имат за цел да позволят на страната да изнася на европейския пазар, за да подкрепи икономиката си. ЕС работи и по шести пакет от санкции срещу руския петрол.