
Войната в Украйна предизвика основателен страх в цял свят за недостиг на хранителни запаси. Пред заплахата от продоволствена криза Грузия възражда традициите си в отглеждането на зърно.
Заради кризата с доставките на зърно, причинена от войната в Украйна, грузинците търсят възможности сами да отглеждат суровината за хляба си. Грузия е дом на пет вида пшеница, годни за производство на вкусен, ароматен и питателен хляб.
В годините, в които страната е част от Съветския съюз, местните забравят традициите си в зърнопроизводството. През последните години земеделската асоциация „Елкана“ се опитва да ги възроди, като помага на грузинските фермери да отглеждат жито.
Тамаз Дундуа – Земеделска асоциация „Елкана“: „Преди 20 години започнахме да разпространяваме семена от сорта „ЦитEли дOли“ сред фермерите. Този сорт стана популярен в няколко региона. Сега виждаме колко вкусен хляб се прави от тази пшеница. Това е чудесен пример за съживяване на фермерските традиции. Планираме да представим и други видове, за които съм сигурен, че ще станат популярни на пазара.“
Отглеждането на местни сортове пшеница в Грузия все още е рядкост. Анзор Майсурадзе е сред фермерите, които произвеждат големи количества в продължение на повече от десетилетие.
Анзор Майсурадзе – фермер: “Ние отглеждаме видове пшеница, които бяха на ръба на изчезването. Преди 13 години успях да продам половин тон. Тази година ще продам 80 тона”.
Интересът към местния хляб расте, но все още не се знае кога грузинският хляб ще се появи в големите вериги супермаркети.