
Еманюел Макрон ще се нуждае от повече сила, увереност и подкрепа сред по-голямата част от французите, за да остане президент на Петата република. Това показват нагласите сред френското общество след първия тур на изборите. От друга страна, Марин Льо Пен има зад гърба си всички недоволни от политиките на своя опонент центрист и ще опита да го затрудни максимално на балотажа след две седмици.
Двамата представляват две коренно различни визии за бъдещето на Франция и Европа – едната залагаща на типичните европейски ценности – свобода, солидарност, демокрация, права, докато другата – на силна и независима Франция и Европа на нациите.
През първия си мандат Макрон, бивш инвестиционен банкер, намали данъците за корпорациите и богатите, улесни назначаването и уволняването на работници и похарчи много пари, за да поддържа икономиката на страната си на повърхността по време на пандемията от коронавирус. Той отдавна настоява Европейският съюз да преследва по-агресивно интересите си и е начело на дипломатическите усилия на Европа за спиране на войната в Украйна. Управлението му обаче бе белязано от социални вълнения и протести, породени от усещането, че той е откъснат от обикновените хора и безразличен към ежедневните им проблеми.
Най-младият президент в историята на Франция, който никога преди това не бе заемал изборна длъжност, се изкачи на върха през 2017 г само на 39 години, като умело използва имиджа си на аутсайдер, който не е нито десен, нито ляв, и се възползва от краха на традиционните партии.
Марин Льо Пен се бори за президентския пост за трети път. През 2012 г тя остана трета след Франсоа Оланд и тогавашния президент Никола Саркози. През 2017 г загуби от Макрон на втория тур на изборите. Льо Пен се опитва да изчисти имиджа на партията, която по време, когато бе ръководена от баща й – Жан-Мари Льо Пен, беше възприемана като расистка и ксенофобска. Тя смекчи евроскептичната си позиция, като вече не се стреми към излизане от еврозоната. Заявява, че иска да върне правомощията за вземане на решения на държавите членки на ЕС. По този начин Льо Пен разшири електората си сред умерените избиратели, но отчужди някои от твърдото ядро на „Национален сбор“.
За да победи Льо Пен на втория тур, Макрон трябва да омаловажи достатъчно убедително дългогодишните ѝ усилия да изглежда по-малко екстремист в очите на умерените французи. Той я обвинява, че пропагандира екстремистка програма, която е расистка и съдържа пагубни политики.