
Потоците газ в западна посока по газопровода „Ямал – Европа“ спряха в петък. Същевременно руският монополист „Газпром“ увери, че транзитът на газ през Украйна се осъществява без проблеми. Руският петрол намира все по-трудно купувачи на европейския пазар вследствие на страховете от евентуални санкции и обществените настроения срещу търговията с Русия.
Потоците газ в западна посока по тръбопровода „Ямал – Европа“ спряха в петък, а заявките на „Газпром“ за допълнителни транзитни мощности през Украйна останаха на високи равнища. Това сочат данните от операторите на тръбопровода, цитирани от Ройтерс и АП.
Потоците за Германия през измервателния пункт „Малнов“ бяха на ниво от около 101.119 киловатчаса на час сутринта на 4 март и около 13.5 милиона киловатчаса на час през нощта.
Руският енергиен гигант „Газпром“ възобнови в четвъртък доставките по тръбопровода „Ямал-Европа“ през Полша за Германия и резервира 7.8 милиона киловатчаса на час допълнителна транзитна мощност през тръбопровода от петък сутрин до събота сутрин.
Газопроводът между Полша и Германия обикновено осигурява около 15 на сто от руските доставки на газ за Европа и Турция по западното направление. От декември обаче той оперира в реверсивен режим, което повишава цените на газа в Европа.
Междувременно „Газпром“ увери, че подава газ към Европа през Украйна в нормален режим съобразно договорите си с потребителите.
Седмица след инвазията в Украйна руският петрол все по-трудно намира купувачи, които се страхуват от евентуални санкции и логистични усложнения, свързани с доставките. Търговията със суров петрол е все още замразена, ние смятаме, че около 70% от пазара е парализирана, „с особено силно отражение върху морските продажби“, каза Ливия Галарати, анализатор в „Енерджи Аспектс“.
Засега санкциите на Запада срещу Русия се стремят да избягват енергийния сектор, който е ключов за Европа – за пример Германия внася 55% от своя газ от Русия.
И докато доставките на петрол са гарантирани по съществуващата система от тръбопроводи, много търговци и рафинерии предпочитат да странят от руския петрол. Цените на суровината бележат нови върхове – барел “Брент” струва повече от 110 долара, докато преди година беше под 65 долара.