
България подкрепя санкциите срещу Русия, но вероятно ще търси изключение за забрана на вноса на руски природен газ и петрол. Това заяви премиерът Кирил Петков в интервю за „Ройтерс“. За първи път от началото на войната Русия отправи заплаха, че може да спре доставките на газ по газопровода „Северен поток 1” в отговор на западните санкции.
Руският вицепремиер Александър Новак предупреди в реч, излъчена по руската държавна телевизия, че Русия има пълното право да предприеме огледални мерки и да наложи ембарго на транзита на газ по газопровода „Северен поток 1“. И още – по думите му, отхвърлянето на руския петрол ще доведе до катастрофални последици за световния пазар, а цените ще се удвоят до 300 долара за барел.
Междувременно петролът сорт Brent достигна нови рекорди. В даден момент в понеделник се покачи до 139 долара за барел – най-високото ниво от почти 14 години.
На този фон от САЩ разглеждат заедно със своите съюзници от Европейския съюз възможността за евентуална забрана на руския петрол. Германия и Нидерландия вече се обявиха против.
В интервю за агенция Ройтерс премиерът Кирил Петков заяви, че България подкрепя украинския народ и санкциите срещу Русия като средство за спиране на инвазията. Но страната ни вероятно ще търси за себе си изключение от евентуална забрана на вноса на руски природен газ и петрол. Петков допълва, че не разполагаме с алтернативи в момента и сме твърде зависими.
Агенция Ройтерс отбеляза, че България е почти изцяло зависима от доставките на газ от руския монополист „Газпром“, докато единствената й петролна рафинерия, собственост на руската компания „Лукойл“, осигурява над 60% от използваното гориво в страната.
Очаква се днес от Европейската комисия да представят стратегия за диверсификация на енергийните източници и засилване на енергийната сигурност, за да бъде блокът по-малко зависим от Русия. Европейският съюз получава около 40% от своя газ и 30 на сто от своя петрол от Русия.