
Енергийните министри на Евросъюза са на обща позиция, че енергийната система на Украйна трябва да бъде свързана с тази на Общността. Само така ще се прекъсне зависимостта й от руска страна. Това стана ясно след извънредното заседание на министрите на енергетиката на страните членки на Блока. Това обаче ще отнеме няколко седмици.
Министрите на енергетиката на страните членки на Евросъюза се обединиха около решението за свързване на електропреносната мрежа на съюза с тази на Украйна с цел да намалят зависимостта ѝ от Русия, съобщи еврокомисарката по енергийните въпроси Кадри Симсон. По думите й се работи за свързването на страната с европейската система, но това ще отнеме поне няколко седмици.
Украинските власти решиха в понеделник повече да не се свързват с руската мрежа. Миналата седмица страната предприе изпитания на електропреносната си система, които започнаха с изключване от руската мрежа и трябваше да завършат с обратно свързване.
Еврокомисарят допълни, че свързването на Украйна с мрежата на ЕС предварително се е предвиждало за догодина, но сега се налага да бъде ускорено.
Все още се оценява как това свързване ще повлияе на сигурността на европейската мрежа, добави Симсон. Тя допълни, че Молдова също е изключена от други електропреносни системи.
Не можем да изключим руски ответни мерки на санкциите на ЕС, които ще засегнат енергетиката, заяви еврокомисарят. Симсон посочи, че за тази зима в ЕС не се очакват затруднения, но отбеляза, че съществуват неясноти за следващия зимен сезон.
Еврокомисарят добави, че държавите от ЕС имат запас от горива за 90 дни и този резерв може във всеки момент да се наложи да бъде използван, в зависимост от хода на войната в Украйна.
Френският министър по въпросите на природосъобразния преход Барбара Помпили от името на френското председателство на Съвета на ЕС съобщи, че на заседанието са били обсъдени мерки за енергийна помощ за Киев.
Европейските министри призоваха и за мерки в защита на украинските ядрени централи. На заседанието е била обсъдена необходимостта от доброволно ограничаване на потреблението на енергия.
Днес ЕС внася от Русия 40% от използвания газ и 30% от суровия петрол.
Блокът осигурява доставки на газ за Украйна през Унгария и Словакия. По нейните думи решението на всички днешни трудности в областта на енергетиката е във възобновяемите източници.