
Страната ни, на този етап едва ли ще може да замени руския газ на свободния пазар. Това коментираха енергийни експерти по повод изявлението на вицепремиера Асен Василев, че България няма да поднови договора за доставка на природен газ с руския „Газпром“ на фона на войната в Украйна. България ще търси алтернативни доставки и бъдещ съвместен договор с Европейския съюз, за да избегне недостига.
България получава почти целия си газ чрез 10-годишен договор с Газпром, който изтича в края на 2022 г. Освен това през България преминава транзитната газопреносна мрежа „Турски поток“, чрез която „Газпром“ доставя газ на Сърбия и Унгария. Решението за спиране на доставките на природен газ от „Газпром“ стана повод за безпокойство в България и извън нея.
Преустановяването на търговските отношения с Газпром за внос на природен газ обаче не засяга другия договор на България с Газпром, който урежда транзита на газ по „Турски поток“ за Сърбия и Унгария. Въпреки това сръбският президент Александър Вучич изрази опасения от спиране на доставките на газ за Сърбия.
Други енергийни експерти в България също изразиха своите опасения относно спирането на доставките на газ от Газпром за страната.
Въпреки казаното от вицепремиера Асен Василев по време на посещението му в Гърция, министър-председателят Кирил Петков обяви, че преговори с „Газпром“ ще се водят, ако условията го позволяват.