
Конфликтът в Украйна и високите цени на енергията се оказват основни заплахи пред икономиката на ЕС и еврозоната. Европейската комисия даде понижаващи прогнози за ръста на БВП и инфлацията в Съюза и общия валутен съюз за тази и следващата година. Същата тенденция няма да подмине и България.
Европейската комисия понижи прогнозите си за икономическия растеж в България до 3.7% тази година и 3.9% догодина. През есента на миналата година Комисията даваше ръст на българската икономика от 4.1% през тази и 3.7% през 2022 г.
Инфлацията до голяма степен ще определи мащаба на индиректните последици от високите цени на енергията, както и решенията на националния регулатор как да приспособи цените на дребно към очакваното развитие на цените на едро. Основният сценарий предвижда регулираните цени на тока да нараснат с 15% в средата на 2022 г и с 20% в средата на 2023 г.
Конфликтът в Украйна и възможностите за военна инвазия на Русия, както и растящите цени на енергията са „червени лампи“ за възстановяване на европейската икономика. Въпреки това Комисията дава относително оптимистични прогнози за тази и следващата година.
Паоло Джентилони – еврокомисар по икономиката: “Редица насрещни ветрове смразяват европейската икономика тази година – бързото разпространение на Омикрон, ускоряването на инфлацията, стимулирано от растящите цени на енергията и продължаващите нарушения на веригите за доставка. С очакваното постепенно отслабване на тези насрещни ветрове прогнозираме, че растежът ще набере отново скорост тази пролет”.
ЕК прогнозира ръст от 4% на икономиката на ЕС и еврозоната през 2022 г. спрямо 4,3% в есенните си прогнози. Ръстът на БВП ще се забави до 2.8% в ЕС през 2023 г. и 2.7% в еврозоната.
В същото време инфлацията се очаква да се ускори до 3.9% тази година в Съюза и до 3.5% в еврозоната, доста над предвижданото в есенните прогнози.