
Материални щети и евакуации предизвикаха вълните цунами, издигнали се в Тихия океан след изригването на подводен вулкан до архипелага Тонга. Все още не могат да се оцени достоверно степента на щетите в самата островна държава, но САЩ и Нова Зеландия изразиха готовност да изпратят помощ. Цунами имаше по бреговете на Нова Зеландия, Чили, Япония, дори Калифорния.
САЩ и Нова Зеландия са готови да окажат помощ на островната държава Тонга в Тихия океан за справяне с щетите от изригването на подводен вулкан и последвали вълни цунами. Засега обаче размерът на потенциалните щети остава неуточнен поради проблеми с комуникацията с властите в Тонга.
Джасинда Ардърн – премиер на Нова Зеландия: „Цунамито е имало значителни последици по северното крайбрежие на столицата Нукуалофа. Кораби и големи скали са били изхвърлени на брега. Има и повредени сгради. Ясна индикация, идваща от Тонга, е нуждата от питейна вода. Облакът от пепел и прах е причинил голямо замърсяване. Доставките на вода са належащи, стоят на първо място“.
Въоръжените сили на Нова Зеландия ще се опитат да извършат полет за наблюдение на нанесените щети, но това ще зависи от условията в района. Сега там има много вулканична пепел, което усложнява извършването на полети. Хидрографски кораб има готовност да потегли към Тонга, както и кораб на военноморските сили на Нова Зеландия. Усложняващ фактор за всяка международна помощ е, че малката островна държава досега успя да избегне огнища на COVID-19. Подводният вулкан Хунга-Тонга-Хунга-Хаапай изригна в събота, изпращайки огромни стълбове пепел, пара и газ в небето. Тътенът можеше да бъде чут чак в Аляска. Бедствието доведе до прекъсване на интернет в Тонга, което остави много хора по света в неведение за съдбата на техни близки в островната държава. Последвалите вълни цунами причиниха щети на лодки в пристанища в Нова Зеландия, Япония и Калифорния. Тревогата за цунами бе издадена за Тихия океан, включително Аляска, Хавай, Чили и Япония, но по-късно бе отменена.