
Гражданите на Сърбия са одобрили на референдума предложените промени в конституцията. Това съобщи президентът на страната Александър Вучич. Поправките целят да гарантират независимостта на съдебната система, което е важно условие в преговорите за членство в ЕС. Критици на Вучич и правителството му твърдят, че допитването се е провело в недемократична атмосфера и е било прибързано.
С малко над 60 процента от гласовете на референдума гражданите на Сърбия одобриха промени в конституцията, които трябва да гарантират независима съдебна система – необходимо условие за успешно завършване на преговорите за членство в ЕС.
Александър Вучич – президент на Сърбия: „39.52% са гласували с не и 60.48% с да. С разлика от малко повече от 20 на сто сръбските граждани дадоха подкрепа за предложените изменения в конституцията“.
С този резултат Сърбия изпрати положителен сигнал към света и вярвам, че в близките месеци ще направим повече за демократизацията и за независима съдебна система, независима прокуратура. Промените в основния закон са фокусирани върху избора на съдии и прокурори с цел засилване на тяхната независимост в страна, където съдебната система често отнася критики за допускане на политическа намеса и корупция. Референдумът бе приветстван от САЩ, ЕС и някои западни държави като стъпка в правилната посока. Критици обаче твърдят, че промените са недостатъчни. Опозиционни партии и независими експерти изтъкват довода, че допитването е било организирано в като цяло недемократична атмосфера, твърде прибързано и на малко отстояние от президентските и парламентарните избори в началото на април. Правителството на Вучич често е обвинявано за ограничаване на демократичните свободи. 6.5 милиона сръбски граждани имаха право на глас в референдума, като около 30 процента са го упражнили.