
Войските на НАТО няма да се изтеглят от страните-членки, присъединили се към организацията след 1997 г. Това каза генералният секретар Йенс Столтенберг в коментар за искането на Русия. Не можем да се съгласим с такова условие, защото това ще означава, че почти половината страни-членки ще останат незащитени при евентуална агресия, посочи Столтенберг.
НАТО никога няма да се съгласи да изтегли войските си от страните, приети в алианса след 1997 г., защото това би ги направило държави членки втора категория, заяви генералният секретар Йенс Столтенберг в интервю за канадската телевизия СиБиСи. Именно това бе едно от условията на Русия към Северноатлантическия пакт – да се върне към границите си отпреди 1997-ма – за да може да се говори за баланс на силите на континента. Москва се противопоставя категорично на приемането на страни като Украйна и Грузия в НАТО.
Съюзниците не могат да правят компромиси с основния принцип на европейската и на международната сигурност. Фактът, че всяка страна има право да избере собствения си път, да реши сама дали иска да членува в съюз като НАТО, или не, е ключов принцип. Разбира се, не можем да се съгласим и с това, че не трябва да имаме войски на НАТО във всички страни, които се присъединиха след 1997 г. Това по същество означава, че половината от нашите членове няма да може да бъдат защитени от войските на НАТО и тогава те ще бъдат нещо като страни членки втора категория, което няма да допуснем. Готови сме обаче да участваме в балансирани и ясни мерки за съкращаване на оръжията – ядрените ракети и много други, които ще са положителни и за Русия, и за НАТО“, посочи Столтенберг. НАТО и САЩ призоваха Русия за незабавна деескалация на враждебните действия срещу Украйна. Столтенберг е убеден, че НАТО и Москва трябва да преговарят, за да предотвратят използването на военна сила срещу Украйна, но е рано да се говори за намаляване на напрежението.