
Що е то съдебна реформа и има ли то почва у нас? За съдебната власт, промените в нея и за независимите магистрати – вижте в интервюто на Деян Драганов с адвокат Марин Марковски.
През последните дни отново прехвърчат искри между управляващата коалиция и прокуратурата. От парламентарната трибуна беше поискана оставката на главния прокурор Иван Гешев, както и мащабна съдебна реформа. Адвокат Марин Марковски, един от водещите авторитети в областта на правото, е категоричен, че промяна е необходима, но исканията трябва да бъдат прецизни и назовани по правилния начин.
Марин Марковски – адвокат: „Българският език е богат език. Когато се говори за промени, трябва да се казват нещата – съобразно закона и реалността; трябва да се коментира не съдебна реформа, трябва да се… тази задължителна дейност, необходима за обществото, следва да бъде наричана подобряване на борбата с престъпността и раздаване на добро правосъдие.“
Промените според адвокат Марковски могат да се постигнат лесно – само с промени в определени нормативни текстове. Юристът е убеден, че не са необходими конституционни промени, а поправки в Наказателно-процесуалния кодекс и в Закона за съдебната власт.
Марин Марковски – адвокат: „Какво трябва? Трябва да има промяна, подобряване работата на полицията, промяна в закона, който урежда правата на прокуратурата и да се намери начин тя да работи ефективно, независимо и самостоятелно.“
Не е проблем съществуването на Специализирания наказателен съд и прокуратура, ако магистратите действат независимо и самостоятелно, посочва Марковски.
Марин Марковски – адвокат: „Необходим ли е Специализираният наказателен съд, който да специализира за престъпления по високите етажи на властта? Ако прокурорите са опитни и внасят обвинителни актове, независими, които са добре обусловени, аргументирани и с доказателства – защо да не стане?“
Марковски добави, че тези, които коват законите, трябва да познават системата и да знаят какво се случва в съдебната зала.