
От вратата на базата, няколко малки стъпки вляво, се движи автономен роувър. Още няколко по-големи крачки вдясно е разположен ред соларни панели. Пейзажът е скалист, хълмист, оцветен в червено. Съвсем съзнателно наподобява на повърхността на Марс. В кратера Рамон в пустинята в южен Израел екип от шестима изследователи – петима мъже и една жена – прави симулации на едномесечен престой на Червената планета. Тяхната база AMADEE-20 е разположена под скален масив. Вътре учените спят, хранят се и правят различни експерименти. Навън носят космически костюми, оборудвани с камери, микрофони и самостоятелни системи за дишане.
Гернот Громер – директор на Австрийски космически форум: Имаме мото за бърз или евтин провал, или движение по стръмна крива на обучение, защото всяка грешка, която правим на Земята, се надяваме да не я повторим на Марс.
Според нас, реална мисия на Червената планета ще се осъществи до 20 или 30 години, което означава, че вече се е родил първият човек, който ще се разходи на Марс.
Австрийският космически форум ръководи проекта заедно с Израеската космическа агенция и местната организация D-MARS.
Шестимата учени се надяват техният експеримент да допринесе за подготовката на бъдеща мисия до Марс. Техните действия се заснемат, жизнените ми показатели се наблюдават постоянно, движенията им се анализират, за да се разбере кои са предпочитаните места за събиране. Отвън пък инженери работят с дрон и роувър, за да подобрят автономната навигация и картографиране на свят, в който липсва GPS. Всички заедно ще извършат над 20 експеримента в областта на геологията, биологията и медицината и после ще публикуват резултатите в научни.