
На крайбрежието на северозападната италианска област Лигурия биолози и океанолози са изградили „умен залив“, който да им помогне да се борят ефективно с промените в климата, засягащи Средиземно море. Малкото заливче Санта Тереза е разположено на брега на Леричи, популярен с туризма и леководолазния спорт район. Тук се намира първата по рода си подводна лаборатория в Италия. Изследователите са избрали залива като подходящо място за наблюдение на морската вода чрез бриозои (морски безгръбначни животни) и други микроорганизми които действат като „живи сензори“.
Особен интерес за учените представлява киселинността и количеството кислород в морската вода. Те са загрижени, че Средиземно море става все по-топло и по-киселинно, което се отразява не само върху местообитанието на много видове, но и предизвиква екстремни промени в метеорологичните системи като повишаване честотата на торнадата.
Киара Ломбарди – морски биолог и изследовател: Следим внимателно за карбонатния състав на водата и физическите характеристики. Това, което наблюдаваме, е, че климатичните промени влияят пряко върху живота в Средиземно море.
Следим и нивата на киселинност, които са свързани с окисляването на океана, и нивата на кислород. Хипоксията или недостигът на кислород в клетките уврежда трайно морските екосистеми.
Ломбарди е създала същинска подводна ферма от бриозои, които живеят в уседнали колонии, и морски червеи. Тези същества използват карбонатите във водата за израстване на черупките им. Заради повишаването на киселинността на водата, свързана със замърсяването и високите температури, биоложката лесно може да оцени дали растежът им се е забавил.
Подводната сонда „Тинето“ е в помощ на изследователите за измерването на кислорода и киселинността – най-важните параметри за състоянието на морските видове.
Средиземно море, чието латинско име означава „по средата на Земята“, съставлява 0.7 процента от повърхността на световния океан и е полузатворен басейн с единствена връзка с Атлантическия океан през Гибралтарския проток. Има малко количество хранителни вещества заради ниския дебит на реките, които се вливат в него. Морето страда от прекомерен риболов и замърсяване.