
Кметството на Париж е домакин на една любопитна изложба за живота на Симон Вейл – Истинската Дама на Френската и Европейската политика в следвоенните години. Кораторите на изложбата са открили и представили над 500 непознати документа за живота ѝ. През 2008 г. Симон Вейл посети България, за да представи автобиографичната си книга и беше удостоена с титлата „Доктор хонорис кауза“ на Софийския Университет „Климент Охридски“.
Депортирана на 16 години и оцеляла от ужасите на нацистките концлагери, Симон Вейл впечатлява с постиженията в своя живот. Още от началото на 50-те години, тя се бори за почит към загиналите в Холокоста. Тя става първата жена Председател на Висшия Съдебен съвет на Франция и през целия си активен живот работи за защита на правата на жените. Като министър на здравеопазването, Симон Вейл успява да наложи приемането на Закона за легализиране на абортите във Франция.
През 1979 г. тя става първата жена председател на пряко избрания Европейски парламент. Травмите от тежкото ѝ пребиваване в лагера Аушвиц, загубата на родителите и брат й по време на Холокоста, я тласкат към пълна отдаденост на каузата за мир и обединена Европа, за която тя работи до края на дните си. През 2008 г. Симон Вейл е приета в Академията на науките на Франция с думите на Жан д’Ормесон : „Обичаме Ви, Госпожо“!
Малко след като напуска този свят, тленните останки на Симон Вейл са положени в Пантеона – чест, отдавана на бележитите личности на Франция и така тя се превръща в „иконата“ на Петата Република. В нейна чест, Парижкото кметство организира впечатляваща изложба с над 500 непознати документа, свързани с живота и активната ѝдейност. Директорът по изложбите в Кметството на Париж представи събитието за зрителите на Телевизия Европа.
Изложбата за Симон Вейл в Парижкото Кметство продължава до 21 август.
За Телевизия Европа от Париж, Йорданка Костадинова