
Британският милиардер Ричард Брансън успешно достигна с космическия си кораб „Юнити-22“ границата на космоса заедно с петимата си спътници и се завърна на Земята. Това е исторически полет, поставящ началото на космическия туризъм, в който амбиции имат и Илон Мъск и Джеф Безос.
Дръзкият предприемач Ричард Брансън полетя в космоса на борда на собствения си ракетен космически кораб Юнити-22 – преживяване, което той определи като „най-смелото си приключение досега”, изпреварвайки милиардера Джеф Безос.
70-годишният Брансън и петима членове на екипажа от неговата компания за космически туризъм Virgin Galactic достигнаха надморска височина от около 90 километра над пустинята Ню Мексико, Там те изпаднаха в състояние на безтегловност за около 4 минути, наслаждавайки се на гледката на извития контур на планетата Земя, а след това безопасно кацнаха на пистата.
„Върджин Галактик“ излъчи полета онлайн, както и изявленията им след като се завърнаха на Земята.
Ричард Брансън, собственик на „Върджин Галактик“
„Тук сме, за да направим Космоса по-достъпен за всички. Искаме да помогнем на следващото поколение мечтатели астронавтите на утрешния ден да не се отказват. Ако някога сте имали фантазия да станете космонавт, сега е моментът да я осъществите“.
С извършването на първия туристически космически полет Брансън изпревари конкурентите си на това поле на изявата – основателите на „Тесла“ Илон Мъск и на „Амазон“ Джеф Безос.
Предприемачът предприе пътешествието и за да оцени какво е усещането преди да започне да предлага преживяването на около 600 души от 60 държави, които са платили по 250 хиляди долара за билет.
Масивната ракета извърши хоризонтално излитане от космодрума в Ню Мексико и се изкачи за около час до височина от 15 километра, преди двамата пилоти да запалят ракетните двигатели и да отведат космическия кораб на над 80 километра над земната повърхност, което САЩ считат за границата с Космоса. Както бе предвидено, полетът продължи 90 минути и приключи, където е започнал – на пистата на „Спейспорт Америка“ в Ню Мексико.
След днешния полет „Virgin Galactic“ планира още два, а след това и началото на редовни търговски операции от началото на 2022 г. Крайната цел е да се извършват по 400 полета годишно. Състезанието в сектора на космическия туризъм, за който се говори от години, достигна пика си този месец.