
Сенатът на Съединените щати одобри закон за справяне с технологичната заплаха от Китай. Той предвижда разходи за 190 милиарда долара в сферата на технологиите и научните изследвания. Ще се акцентира върху увеличаване на производството и проучванията на полупроводници и телекомуникационно оборудване.
С 68 на 32 гласа американският Сенат одобри законопроект, насочен към подобряване на възможностите на страната за справяне с икономическата и технологична заплаха от страна на Китай. Той предвижда около 190 милиарда долара в сферата на технологиите и изследванията. Планирани са още около 50 милиарда за увеличаване на производството и проучванията на полупроводници и оборудване за телекомуникации.
Чък Шумър – лидер на демократическото мнозинство в Сената: Този закон може да бъде ключова повратна точка за американското лидерство в XXI век, той може да се разглежда като едно от най-значимите двупартийни постижения в съвременната история на американския Сенат. По света авторитарните правителства смятат, че спорещите демокрации като нашата не могат да се обединят около национални приоритети. Те смятат, че демокрацията е отживелица от миналото и като ни победят на полето на нововъзникващите технологии, ще могат да прекрояват света по собствен образ. Е, аз вярвам, че те грешат.
Предстои законопроектът да бъде одобрен и от Камарата на представителите, а след това президентът Джо Байдън трябва да го подпише. Министърът на търговията на САЩ Джина Раймондо заяви, че финансирането, гарантирано от закона, може да доведе до построяване от 7 до 10 нови завода за полупроводници. В момента САЩ отделят по-малко от процент от БВП за основни научни изследвания, което е по-малко от половината от разходите на Китай в това направление.