
Швейцарците гласуват на референдум дали да забранят носенето на забрадки или кърпи, които покриват лицето. Някои правозащитници оспориха вота като ислямофобски, тъй като мюсюлманските жени имат традиция да носят кърпи, които покриват лицата им. Няколко дясноцентристки партии в Швейцария, включително Швейцарската народна партия, която е най-голямата в парламента, са в основата на кампанията против бурките.
Жан-Люк Адор – национален съветник на Швейцарската народна партия:
Носенето на никаб е нещо, което намираме за шокиращо. То е във фундаментално противоречие с различни ценности на нашата цивилизация. Ние, свободните хора, показваме лицата си при всякакви обстоятелства.
Предложението предхожда пандемията от COVID-19, която принуди всички възрастни да носят маски, за да предотвратят разпространението на инфекцията. То събра необходимата подкрепа за иницииране на референдум през 2017 г. Във въпроса не се споменава пряко исляма, но се целят мерки срещу уличните демонстранти, които провокират насилие, и футболните хулигани, които скриват лицата си зад маски. Все пак местни политици, медии и участници в кампанията залепиха етикет „забрана за бурки“ на допитването.
Предложението бележи обтегнатите отношения на Швейцария с исляма, след като гражданите й гласуваха за забрана за строеж на нови минарета на джамиите през 2009 г. Отделно два кантона са наложили забрана за носенето на покривала, скриващи лицето.
Никой в Швейцария не носи бурка, а само около 30 жени носят никаб, сочи преброяване на Университета в Люцерн. Мюсюлманите съставляват 5.2% от населението на страната, като повечето от тях имат турски, босненски и косовски корени.
Последното социологическо проучване по темата, публикувано на 24 февруари, показва, че 49% от избирателите ще гласуват в подкрепа на инициативата, докато 47% ще я отхвърлят.