
Милиони хора по света посрещнаха с грандиозни или по-скромни тържества настъпването на китайската Нова година. Тя е посветена на Вола и през нея се очакват късмет и просперитет. Мнозина таят надежди, че пандемията от коронавирус най-сетне ще бъде преодоляна и светът ще се изправи пред по-добри времена.
Милиони общности по света посрещнаха настъпването на Новата година по китайския лунен календар, която носи знака на Вола. В китайския квартал в Манхатън, Ню Йорк, се събраха около 50 души, които не се уплашиха от мразовитото време и продължаващата пандемия и отпразнуваха тържествено събитието. Не липсваха важни елементи от ритуала като процесиите на преоблечени като лъвове хора.
Алекс Ли Шу – търговец
Смятам, че общността се нуждае от много подкрепа. Нещата не вървят добре. Всяка година отбелязваме китайската Нова година, вземам съпругата и децата си да научат повече за културата и историята ни, но тази година вероятно е по-важна заради COVID. Надявам се постепенно нещата да се върнат към нормален ритъм.
Малки и средни компании, които са най-големите работодатели, бяха най-тежко засегнати от пандемията в глобален план, като всяка пета има опасност да затвори постоянно в близките месеци, показва изследване на Международния център за търговия.
Китайските квартали в големите американски градове също не са подминати от кризата, като при тях се добавя ксенофобията, свързана с теориите за произхода на коронавируса, което води до избягване на тези общности.
В Бразилия също посрещнаха подобаващо китайската Нова година – с музика, танци, храни и дракони в изобилие. 12 животни съставят традиционния китайски зодиакален календар и на 12 февруари се отбеляза преходът от Годината на Плъха към Годината на Вола. Мнозина се надяват, че в Годината на вола ще има повече късмет и пандемията от коронавируса ще бъде преборена.