
Асоциация на организациите на българските работодатели, в която участват АИКБ, БСК, БТПП и КРИБ, обяви мащабна програма от 47 мерки в шест ключови за българската икономика области, по които ще работи през 2021 година. Сред ключовите области са бизнес среда, енергетика, човешки ресурси, капиталов пазар, европейски политики и инвестиции.
Работодателските организации категорично се застъпиха за запазването на съществуващия данъчен модел и понижаването на дела му, преразпределен през държавния бюджет. Друг важен акцент е намаляването на регулаторната тежест върху стопанската дейност на компаниите до минимално изискуемото от ЕС. Освен това българският бизнес иска максимално бързо изграждане на електронно управление, както и разширяване на приложното поле на мълчаливото съгласие.
„2020 г. ни показа колко голяма е необходимостта от електронно управление, за да можем да преминаваме малко по-лесно през подобни кризи. Забавянето на мерките и влошаването на бизнес средата до голяма степен се дължи и на лошата работа на институциите. Това показват данните от анкетата на БСК. 70 на сто от анкетираните отговарят, че икономическите показатели на компаниите им са се влошили, а 56% ще отложат всичките си инвестиции“, коментира за „Темите“ Цветан Симеонов, председател на БТПП.
Работодалите не спестиха критики по отношение на енергетиката, като постави сектора сред най-тежките проблеми за българския бизнес, защото през изминалата година „не успяхме до доведем до финализиране така необходимата реформа в сектора и през 2021 г. ще продължаваме да настояваме за нейното реализиране. Енергетиката е сред основните ни приоритети, тъй като играе изключително роля за увеличаване на конкурентоспособността на българската икономика“, заявяват още АОБР.