
Високосната 2020 беше белязана от смъртоносна болест, която порази целия свят. А в ежедневието ни нахлуха думи като дистанция, дезинфекция и дисциплина, локдаун, маски, ваксини…
Сюжетът от филма „Заразяване” на режисьора Стивън Содърбърг, от преди 10 години, се превърна в зловеща реалност, още с първите дни на настъпващата година. Новият коронавирус – КОВИД-19 буквално опустоши живота на хората на 6 контитента, уби и зарази милиони, срина икономиките и промени света завинаги.
КАК ЗАПОЧНА ВСИЧКО – НАЧАЛОТО УХАН
На 11 януари дойдоха първите оскъдни новини за случващото се в Китай. Властите съобщиха за смъртен случай от мистериозна пневмония, разпространила се масово в град Ухан. Първата официална жертва на огнището стана 61-годишен мъж, заразен с мистериозен вирус. Учените тогава съобщиха, става дума за разновидност на тежкия остър респираторен синдром ТОРС. Епидемиолозите алармираха, че голямото движение на хора по повод Китайската нова година, може да влоши епидемията от мистериозната болест. Никой не ги чу.
На 20 януари все още се говореше за едва 3-ма починали. Но, че положението беше сериозно, показа факта, че 11-милиония град Ухан в провинция Хубей, който се смята за огнище на заболяването, беше поставен под карантина. Забранено беше излизането от дома близо 3 месеца.
Още първите предположения сочеха, че вирусът се е предал от прилеп на човек. Туристите, които пътуваха за празниците, започнаха да го разнасят по целия свят. Симптомите на болните бяха еднакви – висока температура и кашлица. Вирусът се предаваше чрез допир и по въздушно-капков път.
На 31 януари Световната здравна организация обяви международно извънредно положение, заради новия коронавирус от Китай и го нарече КОВИД-19.
Тедрос Гебрейесус – генерален директор на СЗО
Обявявам извънредно здравно положение заради опасенията от разрастването на заразата с новия коронавирус. Основната причина за това е не случващото се в Китай, а в други страни. Най-голямата ни тревога е потенциала на вируса да се разпространява в страни с по-слаби здравни системи, които не са съвсем готови да се справят с него.
Американското разузнаване проучи възможността новият коронавирус да произхожда от китайска лаборатория, а не от пазара, съобщи и CNN. Според тях, първоначалното предаване на вируса е станало от прилеп на човек във вирусологичната лаборатория в китайския град Ухан. Така той става нулевият пациент, но заради небрежност към мерките за безопасност, заразеният лаборант след това отишъл на животинския пазар в града, където вирусът се разпространил. Смята се, че лабораторията не е разработвала биологични оръжия, но е трябвало да демонстрира изключителни резултати при изследване на вируси от китайски учени.
Американският президент Доналд Тръмп обвини Китай и в укриване на реалната бройка на заразените и починалите в такава голяма страна. По същото време „Асошиейтед прес“ съобщи, че разполага с документи, че Пекин е крил информацията, за да не се стигне до паника сред населението. И оповести фактите, едва когато нещата напълно излязоха от контрол.
Първите 2 седмици на януари китайските власти упорито твърдяха, че няма нови случаи на заразени, въпреки, че стотици пациенти са потърсили помощ в болниците, не само в Ухан, но и в цялата страна. Председателят на Националната здравна комисия на Китай е предупредил властите, за катастрофалната ситуацията още на 14 януари. Оттогава до 20 януари следват шест дни отлагане на решението на китайските лидери в Пекин, да обявят, че се е появил нов смъртоносен вирус. На шестия ден въпреки, че китайските власти вече бяха установили, че най-вероятно са изправени пред пандемия, оставиха милиони хора да пътуват за празненствата около Лунната нова година. На седмия ден, 20 януари, президентът Си Дзинпин предупреди обществото. Дотогава повече от 3 000 души вече бяха заразени с новия коронавирус по време на едноседмичното публично мълчание. Опитът на Китай да предупреди хората, но и в същото време да избегне създаване на паника, в крайна сметка доведе до избухването на световната пандемия с милиони починали и заразени до момента.
ЗАРАЗАТА ЗАПОЧНА ДА НАСТЪПВА
Заразата от коронавируса започна да се разраства лавинообразно.
На 2 февруари беше обявен и първият фатален случай извън Китай – във Филипините. По това време общият брой на заразените в Китай, според официални данни беше достигнал 15 000 души, а 300 пациенти бях починали. Броят на заразените извън Китай надхвърли сто души в 25 страни на няколко континента. Германия, Франция и САЩ потвърждиха първите си случаи на заразени с коронавируса.
Паниката започна да завладява света, а правителствата бяха изправени пред тежки решения за затваряне на граници. Една след друга нациите се изолираха, а шенгенското пространство се превърна в празно понятие. Последва паническо пазаруване, неистово презареждане с храна и тоалетна хартия, а рафтовете в магазините се опразниха за часове.
Въпреки, че Световната здравна организация се беше обявила против подобни крайни мерки, на 11 март генералният директор на Световната здравна организация Тедрос Гебрейесус, призна, че новият коронавирус КОВИД-19 се е превърнал в световна смъртоносна пандемия.
Тедрос Гебрейесус – генерален директор на СЗО
Ние сме дълбоко загрижени както от тревожните нива на разпространение и тежест, така и от тревожните нива на бездействие. Поради това направихме оценката, че COVID-19 може да се характеризира като пандемия.
ТРАГЕДИЯТА В ИТАЛИЯ
Италия стана първата европейска държава, сериозно засегната от глобалната пандемия и остана най-тежко пострадалата до момента на Стария континент.
На 20 февруари Италия съобщи за първи случай на инфектиран с новия вирус. След дни Бергамо и северните райони на страната буквално пламнаха от нови случаи на заразени. Карнавалът във Венеция беше преждевременно спрян, но заразата вече беше тръгнала с неочаквана скорост, а туристите допълнително спомогнаха за пренасянето й в четирите посоки на света.
След време експерти се досетиха, че истинската биологичната бомба, довела до трагедията в Бергамо и светкавичното разпространение на смъртоносния коронавирус в Северна Италия е бил двубоят от Шампионската лига на местния „Аталанта“ срещу испанския „Валенсия“.
Мачът се игра в Милано на 19 февруари пред 44 000 зрители. Именно той допринесе за масовото заразяване в Италия. По това време обаче никой все още не знаеше какво се случва, докато вирусът вече е циркулирал в страната.
Италия и до днес е най-тежко пострадалата държава в Европа, с 69 000 души, изгубили битката с вирука, и над 2 милиона заразени. Трагедията в Италия беше, че ситуацията беше извън контрол – броят на жертвите растеше главоломно, болниците бяха препълнени, а медиците изнемогваха и не знаеха срещу какво се борят. Мрачен рекорд от почти 1 000 смъртни случая за денонощие беше поставен на 27 март, само месец след първия заразен. Черната статистика беше надмината през декември, когато страната беше ударена от втората вълна.
В опит да овладее разпространението на коронавируса, Италия, стана и първата страна, която наложи национална карантина. На 9 март премиерът Джузепе Конте обяви шокови мерки, които поставиха 60 милиона души вкъщи.
Джузепе Конте, премиер на Италия
Решението за национална карантина е трудно, но необходимо. Поемам цялата политическа отговорност. Трябва да си останем вкъщи, да се избягва излизане, освен ако не е по работа или здравословни причини.
Затвориха училища, магазини, кина и театри, фитнес и фризьорски салони. Животът просто спря. Локдаунът беше продължаван няколко пъти, а после мерките бяха променяни под различни форми. Италианците пяха от прозорците си, за да повдигат духа си по време на безпрецедентната карантина. А после благодариха на лекарите за самоотвержената им битка на първа линия с коварната болест, с аплодисменти по балконите си.
След като великденските празници бяха отменени, сега е на път да се случи същото и с коледните. Правителството отново забрани пътуването между регионите. Според Конте на всяка цена трябва да бъде избегната трета вълна в страната, защото, по думите му, тя би била унищожителна.
С нарастването на случаите на заразени в Европа, тези в Китай спаднаха, поне по официалните статистики. И в началото на март градовете от първо ниво започнаха да се връщат към работа след близо седем седмици строги правила за ограничаване на обществените дейности в цялата страна.
На 16 март, Франция затвори всички училища и университети, спря обществения живот, а хората, преминаха на работа отвкъщи.
Еманюел Макрон, президент на Франция
Тази пандемия, която засяга всички континенти и всички европейски страни, е най-тежката здравна криза, която Франция познава от един век.
Великобритания обяви първата жертва на вируса на 5 март, а на 20 март британското правителство предупреди болните хора да се изолират. Въведоха се драстични мерки, а нарушителите им бяха заплашени от глоби. Затвориха заведения и нощни клубове, несъществените магазини, кина, театри, фитнеси и фризьорски салони, а децата преминаха на онлайн обучение. И животът спря.
Борис Джонсън, премиер на Великобритания
Трябва да сте наясно – това е най-тежката криза в общественото здраве от войната насам. Някои хора я сравняват със сезонния грип. Уви, това не е правилно. Поради липсата на имунитет , тази болест е по-опасна и ще се разпространи бързо.
Изолиране, национален локдаун и карантини, затваряне на граници последваха и от страна на Германия и Испания. Скоро след това ги последваха една след друга и останалите европейски държави.
Хаосът завладя и финансовите пазари. Световните борси се сринаха, заради страховете от глобалната рецесия, която донесе коронакризата, най-тежката от втората световна война насам. А икономическите последствия ще се преодоляват години наред и с милиарди финансови помощи.
САЩ – НАЙ-ПОСТРАДАЛАТА СТРАНА В СВЕТА
Още в началото на пандемията президентът на САЩ Доналд Тръмп нарече коронавируса „китайския вирус“. На 18 март той обвини Китай, че крие реалната информация за Covid-19, както в началото на епидемията, така и след това. Китай можеше да предостави много повече информация по-рано, за да се справим с него, многократно твърдеше той.
Въпреки, че затвори границите за всички пристигащи от Европа, коронавирусът бързо се разпространи в Съединените щати. Епицентър на кризата се оказа щата Ню Йорк, където дори опънаха военни палатки, за да поемат болните от новия вирус. Той бързо обхвана страната и я превърна в най-тежко пострадалата държава в целия свят с над 316 000 починали и над 18 милиона заразени с ковид-19. Октомври беше най-лошият месец за пандемията досега, като САЩ стана първата държава с над 100 000 ежедневни случая на инфектирани. До 24 ноември САЩ регистрираха най-големия си седмичен ръст на смъртните случаи от COVID-19 от август насам, като се увеличиха с 32% спрямо предходната седмица и достигнаха средно около 1500 души на ден
За да преодолее иконимическите последствия от безпрецедентната криза Американският сенат прие законопроект за 2 трилиона долара.
След САЩ, най-тежко пострадали от пандемията са Бразилия, Индия и Мексико.
МНОГО СВЕТОВНИ ЛИДЕРИ СЕ РАЗБОЛЯХА
Голям брой световни лидери вече се срещнаха с новия вирус.
Последният преди дни, който обяви, че е заразен е френският президент Еманюел Макрон, седмица преди Коледа. С висока температура, но в стабилно състояние.
Не така беше обаче Борис Джонсън, който беше един от първите сред държавните и правителствените ръководители, които се заразиха с COVID-19. Премиерът на Великобритания се влоши доста и дори прекара няколко дни в интензивното отделение на болница в Лондон. След изписването му призна, че донякъде сам си е виновен, защото е с наднормено тегло и в лоша форма.
Друг известен британец, който премина през коронавируса, беше престолонаследникът принц Чарлз.
Малко след Джонсън се зарази премиерът на Русия. Михаил Мишустин обяви през април, че е дал положителна проба и не се появи цял месец, вероятно също е стигнал до болнично лечение.
През юли заразата прихвана и ексцентричният президент на Бразилия Жаир Болсонаро, който беше един от най-известните критици на мерките срещу коронавируса, като го наричаше „малко грипче“.
Най-много шум предизвика положителната проба на Доналд Тръмп. Американският президент се зарази в самото начало на октомври. Той разви треска и беше откаран във военна болница във Вашинтон. Но според официалната информация, в нито един момент състоянието му не е било тежко. След кратък престой в болницата той беше изписан и отдаде оздравяването си на лекарството „Ремдесивир“.
Доналд Тръмп, президент на САЩ
Отидох в болницата преди седмица. Бях много болен. Но взех това лекарство и беше чудесно. Искаше ми се да се изпиша още на следващия ден
ЕСЕНТА – ВСИЧКО ЗАПОЧНА ОТНАЧАЛО
Годината продължаваше тежко. Докато учени и лекари бяха в трескава надпревара в изпитанията на над 100 ваксини, правителствата отменяха карантини, налагаха едни мерки, облекчаваха други през лятото, но при строга дезинфекция. След кратко разхлабване през лятото, есента, очаквано пандемията удари с втора вълна и бързи темпове на заразяване.
Части от Дания бяха изправени пред нови, по-строги мерки за блокиране през ноември, след като здравните власти откриха мутирал щам на коронавирус в норки и хора в северната част на страната. Правителството заяви, че ще избие до 17 милиона животни, което би могло да струва на държавата над 800 милиона евро, за да предотврати заразяването на човека с мутирал коронавирус, който според властите може да бъде по-устойчив срещу бъдещи ваксини за хората.
НАЧАЛОТО НА ВАКСИНАЦИЯТА
И дойде надеждата за човечеството, да се сложи край на агонията и борбата за спасяването на всеки човешки живот.
Русия първа одобри ваксина срещу COVID-19 на 11 август. Руският президент Владимир Путин заяви на 27 август, че руската ваксина осигурява стабилна имунна резистентност към коронавирус. Ваксината на име Sputnik V се произвежда в московския институт „Гамалея“. Разработчиците обявиха, че Sputnik ще струва по-малко от 20 долара.
На 23 август Американската администрация по храните и лекарствата заяви, че разрешава използването на кръвна плазма от пациенти, които са се възстановили от COVID-19, като лечение на заболяването.
На 16 ноември, Moderna заяви че експерименталната й ваксина е 95% ефективна за предотвратяване на COVID-19 въз основа на клинично изпитване, като стана и втората компания в САЩ за една седмица, която отчете резултати, които далеч надхвърлят очакванията.
На 18 ноември Pfizer оповести, че нейната експериментална ваксина е 95% ефективна за предотвратяване на коронавируса въз основа на първоначалните данни от голямо проучване, голяма победа в борбата срещу пандемията. Pfizer и немският й партньор BioNTech станаха първите производители на лекарства, които публикуваха успешни данни от мащабно клинично изпитване на коронавирусна ваксина. Няма странични ефекти, знак, че имунизацията може да се използва широко по целия свят. Ефикасността при възрастни над 65 години, които са изложени на особен риск от вируса, е над 94%.
Университетът в Оксфорд и AstraZeneca заявиха на 23 ноември, че тяхната ваксина срещу коронавируса, може да бъде около 90% ефективна, без сериозни странични ефекти, което дава на света още един шанс за оцеляване.
И ваксинацията започна. Великобритания стана първата страна, която започна масовото ваксиниране на гражданите си срещу коронавируса с ваксината на Пфайзер и Бионтех, а 90-годишна британка беше първият човек в света, който беше ваксиниран срещу COVID-19 с ваксината на „Пфайзер“.
Маргарет Кийнън
Съветвам всеки, но когото предложат ваксина да се възползва. Ако аз мога да се ваксинирам на 90, значи и вие можете
Първите 800 000 дози от общо 40 милиона, които Кралството поръча, пристигнаха от Белгия, което означава, че 400 000 британци могат да бъдат ваксинирани. Масовата ваксинация започна и в редица други страни по света. Френското правителство прикани другите държави от ЕС да дарят заедно 5% от закупените дози ваксини на страни, които нямат финансова възможност да я закупят. Проектът COVAX, ръководен от СЗО, планира да разпредели 2 милиарда дози до края на 2021 г. за ваксиниране на 20% от най-бедните в развиващите се страни.
ФОНДЪТ ЗА ВЪЗСТАНОВЯВАНЕ ОТ КОРОНАКРИЗАТА
След мъчителната година в борбата с коронакризата и опитите на принципа проба-грешка на редица европейски лидери да спасяват бизнеса и икономиките в страните си, се стигна до общо решение.
Трудно договореният бюджет на Общността за периода до 2027 година и на Фонда за възстановяване от коронавирусната криза, все пак успяха да бъдат приети. Така за възстановителните мерки за преодоляване на последствията от Covid-19, се отделят 750 млрд. евро. От тях 390 млрд. евро ще са под формата на безвъзмездни средства, а 360 млрд. – под формата на заеми.
Дни преди Коледа, паниката отново завладя света. Британският премиер Борис Джонсън съобщи, че нов щам на коронавируса е довел до рязко нарастване на броя на инфекциите, защото се разпространява по-бързо и е 70% по заразен. Което принуди правителството да затегна ограниченията в Кралството, въпреки Коледа. За да спрат прехвърляне на мутацията извън Острова, десетки държава незабавно спряха полетите си и други транпортни връзки с Обединеното кралство. А евролидерите обединяват усилия в общи мерки.
ТЕОРИИТЕ НА КОНСПИРАЦИЯТА
И докато коронавируса се вихри по света, теориите на конспирациите също взимат връх на глупостта. От тези, които напълно отричат съществуването му, до заразяването от 5 джи мрежата.
Но една теория беше приета насериозно от научните среди. Тази на френският вирусолог и откривател на спина – проф. Люк Монтание.
Според него коронавирусът не е с естествен произход, а е разработен в лаборатория в Ухан. Той разкрива, че COVID-19 е създаден изкуствено като смесица между коронавирус и вируса на СПИН. Той е създаден в лабораторни условия и е резултат от работата на молекулярни биолози. Covid-19 не е възникнал естествено. С този вирус са правени манипулации, категоричен е Люк Монтание. В същото време той добави, че не обвинява никого и китайските учени може би са се опитали да разработят ваксина срещу СПИН. Предположението му е, Covid-19 вероятно е създаден в лаборатория в Ухан, откъдето тръгна пандемията.
Ще излезе ли истината наяве, само времето ще покаже….
Но този експеримент до момента е довел до повече от 77 милиона заразени по целия свят и над 1 милион и 700 000 жертви на пандемията.