
Разкритията срещу бизнесмена Васил Божков се превърнаха в най-мащабното събитие у нас за годината. Сагата „Божков“ започна с решението на властта лотарийните игри да се организират само от Държавния спортен тотализатор. Броени дни след това – на 29 януари, сряда сутрин, офисите на бизнесмена Васил Божков на ул. “Москосвка” и “Фритьоф Нансен” в столицата осъмнаха под полицейска блокада, а също и бившата резиденция на Тодор Живков, ползвана от Божков.
След зрелищните арести на доближени до Божков, самият той се сдоби с цели 18 обвинения – за търговия с влияние, подкупи, изнудвания, ръководене на престъпна група, укриване на данъци, съхранение на нерегистрирани културни ценности.
Така на втори февруари новината, че Васил Божков е арестуван в Обединените арабски емирства взривява медиите.
Ден след това започна изземването на ценни експонати от колекцията на Божков в “Нове Холдинг”. Оказва се, че бизнесменът е регистрирал само 212 ценни предмета от общо 3385 иззети.
В средата на февруари Министерството на правосъдието изпрати молба за екстрадиция на Васил Божков в ОАЕ. Тогава под парична гаранция от милион и половина лева на свобода остава и жената до Божков – Елена Динева.
През март с обвинение за пране на пари се сдобива и синът на Васил Божков – Антон, а три дни по-късно беше освободен срещу 1 милион лева гаранция.
Същия месец държавното обвинение публикува разговор между бизнесмена и братя Найденови.
Изненадите не спряха дотук. Сутринта на 13 май пред Министерския съвет журналистът Сашо Диков беше изпратен да подари акциите на ФК „Левски“на премиера Бойко Борисов. Диков заяви, че това било желанието на собственика им Васил Божков.
Месец по-късно – на 22 юни, разпитани по делото „Божков“ са и премиерът Бойко Борисов, народният представител Менда Стоянова и бившият финансов министър Владислав Горанов.
След като държавата отне бизнеса на хазартния бос и извърши зрелищни арести на доближени до него, най-важният въпрос продължава да отеква в пространството, а именно – ще бъде ли екстрадиран Васил Божков?
Основна съдебна тема през тази година бяха и операциите „Боклук“. Мащабното разследване на италианската мафия Ндрангета достигна и България. На втори януари в Плевен бяха открити повече от 9 тона отпадъци, пристигнали по море от Италия.
Почти 5 месеца след тази „находка“ зам.-министърът на околната среда и водите Красимир Живков беше обвинен за участие в организирана престъпна група, свързана с нарушения при преработка на опасни отпадъци. Оказва се, че в групата е участвал и бивш началник в РИОСВ – Плевен.
Две седмици след акцията в Плевен, общо 45 нерегламентирани контейнера с отпадъци бяха открити и във Варна и Бургас. Пръст в тази афера отново има… италианска фирма.
Месец по-късно депо под АМ „Струма“ също беше окупирано от проверяващи.
Аферата с незаконните отпадъци продължи и през месец март – с нова проверка в ТЕЦ „Бобов дол“.
Тонове отпадъци бяха открити и край Червен бряг, а за незаконно заровения боклук прокуратурата заподозря бизнесмените Пламен и Атанас Бобокови. Пламен Бобоков бе задържан, а причината – търговия с влияние. Последваха още разкрития.
В края на годината срещу парична гаранция съдът пусна от ареста Атанас и Пламен Бобокови.
Арестуваха началника на ГКПП „Калотина“ и цяла смяна митничари
С белезници на ръцете се оказаха и над 30 служители на граничен пункт „Калотина“.
С обвинения започна годината и за кмета на Несебър Николай Димитров. Спецпрокуратурата поиска отстраняването му от длъжност заради ръководене на организирана престъпна група за търговия с гласове.
Още важни решения на съдебната система останаха запомнени. Съдът в Шумен определи тежки присъди за двамата машинисти заради влаковата катастрофа в Хитрино.
Баневи и Арабаджиеви също не бяха подминати от съдебната власт.
Антикорупционната комисия пък поиска отнемане на имуществото на Ветко и Маринела Арабаджиеви.
Пред съдебните власти през тази година се изправиха и певицата ЛиЛана, и брат й Скилър. Изпълнителката влезе в ареста заради злоупотреба с евросредства.
След няколко месеца в ареста ЛиЛана бе пусната под домашен арест.
Съдът отмени и забраната на Джок Полфрийман да напуска страната, Десислава Иванчева беше осъдена на 8 години затвор, а 18 зад решетките ще лежи убиецът на Андреа от Галиче. И това не е всичко.
Прокуратурата оповести и нови разрития по делото срещу Викторио Александров.
Голяма част от ключовите съдебни дела през тази година ще се пренесат и през 2021-а. А какво ще е развитието им – предстои да видим.