
13 февруари 2019 година, това е датата, на която бе установен първият за годината случай на африканска чума по свинете. Проблемът все още не бе във фокуса на медиите и на обществото, като вниманието бе концентрирано върху все още пресният спомен за чумата по овцете и козите от 2018 година, която доведе до хиляди умъртвени животни, най-вече в Югоизточна България. Първият за годината случай на африканска чума по свинете бе открит на 18 км от село Тутраканци, Варненско. Именно там в края на август 2018г. бе обявено първото и към момента единствено огнище на заболяването при домашните свине, а нас 100 животни бяха умъртвени превантивно. През есента на 2018г. държавата започна да раздава обезщетения на стопани убили превантивно своите свине, намиращи се в радиус от 20 км от индустриалните свинекомплекси. Стимулите бяха в размер от 70 лв на животно. През лятото на 2018 го. бе изградена и телена ограда по границата с Румъния, целяща да ограничи преминаването на диви прасета на наша територия. Все пак случай на навлязло в България заразено животно бе констатиран на 23 октомври 2018 край село Кайнарджа, Силистренско. До юни към случая в Тутракан се прибавя още един в община Тервел, област Добрич.
Междувременно рокада се осъществи в ресорното земеделско министерство. В разгара на скандалите с къщите за гости оставка подаде министър Румен Порожанов. Начело на агроведомството застана Десислава Танева.
След месеци спокойствие кризата идва ударно. 46 домашни прасета са евтаназирани, след като бяха открити две нови огнища на болестта африканска чума в района на Плевен. Огнища са открити в две села Новачене и Жернов. Спешна среща за справяне с африканската чума по свинете се проведе в Министерството на земеделието.
10 юли 2019 година – започва умъртвяването на домашните свине в плевенско. Болестта се разпространи в още 4 села в областта. Около шестте населени места беше обособена 3 километрова санитарна зона. Към края на юли бедствено положение заради чумата е обявено вече в 4 области – Плевен, Русе, Добрич и Разград. Стопаните получиха гратисен период до 5 август да умъртвят доброволно своите животни. Епидемията не подмина и големите свинекомплекси. Към края на месеца 4 промишлени свиневъдни предприятия бяха заразени. В началото на август епидемията достигна крупен свинекомплекс в село Българско сливово край Свищов. Умъртвени бяха близо 18 000 животни. Междувременно дребни собственици на прасета блокират пътя Сливен – Ямбол до село Крушаре с искане животните им да не бъдат умъртвявани. Държавата компенсира и стопаните, чиито прасета не са регистрирани по надлежния ред.
6 август – епидемията вече е обхванала почти цялата страна. Европейският съюз обяви, че ще отпусне средства за справяне с кризата. 15 август – след 2 седмици пътят Сливен – Ямбол е освободен от блокадата на недоволните стопани. В края на месец август държавата отпуска 28 милиона лева за справяне с кризата. Случаи на африканска чума вече имаше из цялата страна. Стопаните масово умъртвяваха своите животни. През септември случаите на открита чума по свинете намаляха в сравнение с пика през август. Липсваха и нови случаи на свинекомплекси, в които болестта е проникнала. 17 октомври Областната Епозоотична комисия в Русе обявява за нов случай на африканска чума при отстреляно диво прасе.
До края на годината случаите на африканска чума по свинете намаляха. Последиците, обаче, бяха видими. Цените на свинското месо се покачиха на рекордни от години нива. Равносметката от епидемията е 130 000 унищожени животни и загуба за 170 милиона лева. Стопаните са обезщетени, а държавата уверява, че ще им помогне да развъдят свине догодина. Ситуацията безспорно се успокоява, а междувременно откриват огнище на Нюкасълска болест, този път по птиците, на километри от границата ни в съседна Румъния.