
В края на календарната 2019-та година телевизия „Европа“ ще ви припомни всичко най-интересно, което се случи в българския футбол.
Безспорно събитие №1 през последните 12 месеца бе скандалът който разтърси родния футболен съюз. Всичко започна с европейската квалификация между България и Англия на 14-ти октомври, която тимът ни загуби с 0:6. Но не резултатът бе в центъра на вниманието, а проявата на расизъм от страна на група привърженици на стадион „Васил Левски“, която влезе в заглавията на световните медии. Ден по-късно дългогодишният президент на централата Борислав Михайлов подаде оставка, а от дейността на организацията се заинтересуваха и правораздавателните органи. Бъдещето на БФС ще се реши на 7 юни 2020 г. за когато е насрочен изборен конгрес. Решението бе взето на едно от последните заседания на изпълнителния комитет, като отстранен от длъжност бе и вицепрезидента Йордан Лечков.
Друга важна новина дошла от централата бе и въвеждането на системата за видео асистенция на реферите в българското първенство най-рано през пролетта на 2021 г. Освен заради изискванията на европейските клубни турнири, ВАР ще трябва да влезе в употреба на родна земя и през месец март, заради полуфиналните плейофи срещу Унгария за класиране на Евро 2020 , до които националният ни отбор достигна.
Лъвовете започнаха годината с Петър Хубчев като селекционер, но след две загуби начело застана Красимир Балъков. След пет поражения и едно равенство легендарния халф предаде щафетата на опитния Георги Дерменджиев. Бившият наставник на Левски и Лудогорец поне успя да прекъсне негативната серия от 12 мача без победа. надигравайки Чехия с 1:0 в последната среща от евроквалификациите.
На клубно ниво сезон 2018/2019-та година ще се запомни и с историческата осма поредна титла на Лудогорец. Разградчани държаха в напрежение феновете си края на шампионата, но в мач от последния кръг надиграха с 4:1 Черно море и си осигуриха титлата. Тимът бе лидер в първенството през цялата 2019-а година, но с няколко грешни стъпки позволи на ЦСКА-София да се надява на друг развой до последния кръг. В крайна сметка червените завършиха със 78 точки, на 1 зад Лудогорец, а трети се нареди Левски с 66.
Въпреки доминацията на разградчани в шампионата, на треньорският им пост през годината бе доста ветровито. След края на есенния полусезон от ръководството на клуба обявиха привличането на треньор №1 на Чехия Павел Върба, като в екипа му ще остане и направилия добро впечатление Станислав Генчев. Именно младият специалист бе с основна заслуга за доброто представяне на отбора в групите на Лига Европа, където Лудогорец успя да прескочи тази фаза и очаква Интер на 1/16-финалите. До там родния шампион достигна след като отпадна в квалификациите на Шампионската лига от Ференцварош, но се справи с конкуренцията именно на унгарците, ЦСКА (Москва) и Еспаньол в групите на втория по сила турнир на Стария континент.
При столичните грандове ЦСКА – София и Левски треньорският пост също бе един от най-горещите, като в крайна сметка те ще проведат зимната си подготовка съответно с Милош Крушчич и Петър Хубчев. Тема №1 сред сините обаче бе смяната на властта на стадион „Георги Аспарухов“, като през февруари бе обявено влизането на Васил Божков в управлението на клуба. На общото събрание на Левски през март официално бе представено новото ръководство на тима.
Несъмнено положително впечатление през изминалата година остави тима на Локомотив (Пловдив). В исторически изцяло пловдивски финал смърфовете надиграха Ботев с 1:0 и вдигнаха Купата на България. В квалификациите на Лига Европа възпитаниците на Бруно Акрапович преодоляха съпротивата на Спартак (Търнава), но бяха отстранени от френския Страсбург.
Във временното класиране на българското първенство Локомотив (Пловдив) се намира на 3-та позиция с 41 точки, на две зад Левски. Лидер е Лудогорец с 48, а ЦСКА – София е четвърти с 39.