
2019г. се оказа ключова за българската икономика и енергетика. Ключова дума през последните 12 месеца бе диверсификацията и българското правителство работи активно в тази насока.
Сред най-значимите събития бе стартът на процедурата за избор на инвеститори и изпълнители на проекта за втора атомна електроцентрала в България в Белене. Възможното участие на американска компания в строежа на АЕЦ „Белене“ бе коментирано и от премиера Бойко Борисов по време на визитата му в Съединените американски щати и срещата а американския президент Доналд Тръмп. Крайният срок за избор на инвеститор за новата атомна електроцентрала остава месец май 2020 година.
С този проект, обаче, не се изчерпва енергийната активност на българската държава през 2019г. Друг основен проект се оказа изграждането на газов интерконектор между България и Гърция, който да гарантира енергийната диверсификация на страната. Завършването на газопровода се очаква да се случи през 2020 година. Диверсификация бе потърсена чрез първите доставки на американски втечнен газ.
В икономическо отношение българската 2019 година също бе изпълнена със събития. Страната ни остана една от водещите по икономически ръст в Европейския съюз, въпреки угрозата от рецесия, надвиснала над Континента.
2019 година ще бъде запомнена и с една от най – големите инвестиционни саги в най-новата ни история. Построяването на завод на автомобилния концерн „Фолксваген“ бе повод за ожесточена политическа дискусия през цялата година, като дори се стигна до нападки между премиер и президент. В крайна сметка немският концерн предпочете Турция за своята инвестиция, макар този избор да беше оспорен в Европейската комисия и по този начин самото изграждане на завода да бъде поставено под въпрос. При това стечение на обстоятелствата българските власти обърнаха поглед и към други автомобилни строители.
Годината не мина и без сътресения. Едно от най-значителните такива бе компрометирането на системата за сигурност на Националната агенция за приходите. Хакерската атака срещу НАП доведе до оповестяването на личните и финансови данни на милиони български граждани, а потенциалните извършители бяха установени и подведени под отговорност.
Въпреки проблемите в сигурността цялостната финансова система в България остана стабилна. Доказателство за това дойде и от рейтинговата агенция „Стандарт енд Пуърс“ , която повиши кредитния рейтинг, както на България, така и на София.