
Гениалният математик Алън Тюринг, помогнал на Великобритания през Втората световна война с разбиването на кодовете на непробиваемата до този момент шифровъчна машина на нацистите „Енигма“, ще бъде лице на новите британски банкноти от 50 паунда. Ексцентричният британец бе избран сред списък от 1000 учени с решение, което признава не само неговата решаваща роля в борбата със заплахата от германските подводници в битката за Атлантика, но и преследването му след войната заради неговата хомосексуалност.
Марк Карни – управител на Банк ъв Инглънд:
„За много хора Тюринг е известен със задължителния принос за разбиването на кодовете на германската шифровъчна машина Енигма по време на Втората световна война. Той и екипът му дават невероятно предимство на съюзниците във войната в битката за Атлантика. Смята се, че по този начин Тюринг е ускорил края на войната най-малко с две години, което е спасило милиони човешки животи.“
Електромеханичната машина на Тюринг се смята за предшественик на съвременните компютри, а той самият – за баща на изкуствения интелект.
Съдбата на математика обаче е трагична – той бива уволнен от работа заради хомосексуалната си ориентация и кастриран. Преди това е бил осъден за непристойно и противообществено поведение заради секс с мъж. Тюринг се самоубива с цианид през 1954 г, само на 41 години.