
Европейският съюз предприема конкретни стъпки, за да увеличи доверието на хората в изкуствения интелект и всъщност да постави хората на първо място пред технологиите. Това каза в Берлин еврокомисарят за цифрова икономика и общество Мария Габриел. Тя беше специален участник в най-голямата конференция за “интернет на нещата” и цифрова трансформация “Свързаният свят на Бош”. Еврокомисарят участва и в работата на Комисията за цифров дневен ред на Бундестага по покана на германските депутати.
Бъдещето вече не е далечно. Според над 5000 водещи разработчици и специалисти, събрани в Берлин, до 2025 година всички продукти на някои от участващите фирми ще имат изцяло изкуствен интелект или най-малкото той ще е изиграл ключова роля в тяхното създаване. Всички неща – коли, телефони, хладилници, дори напоителните системи в земеделието ще бъдат свързани и ще комуникират помежду си. Но на фона на зачестилите хакерски атаки срещу различни системи какво трябва да се направи, за да имат хората доверие в изкуствения интелект. Еврокомисарят Мария Габриел, която беше специален участник в конференцията, казва, че Европейската комисия има конкретни отговори.
Мария Габриел беше специален гост на най-голямата по рода си конференция в Европа и обясни, че подходът на Европейския съюз към създаването на дигиталното общество на бъдещето се основава на европейските ценности и поставя хората на първо място.
Мария Габриел участва и в работата на Комисията за цифров дневен ред на Бундестага по покана на германските депутати. Тя обяви, че благодарение на отличното сътрудничество между Европейската комисия, страните членки и Европейския парламент през изминалите няколко години бяха постигнати конкретни стъпки в областта на цифровата икономика – роумингът в Европейския съюз вече е безплатен, има пренос на платено цифрово съдържание, отпадна геоблокирането, увеличи се защитата на личните данни.