
Далечното и екзотично изкуство икебана, идващо чак от Япония, се е превърнало в хоби за стотици българи и печели все повече нови последователи. Каква е методиката и символиката при изработване на икебана и какви цветя се използват най-често у нас – на Цветница?
Японското изкуство икебана има своите последователи и у нас. Мирослава Иванова е майстор по икебана от 6 години. Вече ръководи и своя школа. По думите й чрез аранжирането на цветя – тя изразява себе си.
Мирослава Иванова, майстор по икебана:
„Изключително много си почивам, това е като анти-стрес терапия за мен. Също така мога да изразя себе си, творчеството си и да му се възхитя след това.“
Най-често Мирослава и нейните ученици използват български цветя – лалета, нарцис, ириси и върбови клонки, които носят различна символика.
Мирослава Иванова, майстор по икебана:
„Лалетата, много интересно, символиката за тях е, че носят любов, както и розите също. Нарцисите, знаете, са едни от първите цветя, които цъфтят на пролет. Те поставят новото начало. Върбата е за здраве. На Цветница затова си правим венци от върба. За здраве и против уроки, за прогонване на духовете.“
Като при всяко изкуство, и при изработването на икебана се използва специална технология.
Мирослава Иванова, майстор по икебана:
„Икебана има три основни елемента – небе, човек, земя. Те са винаги с различна височина. Идеята е да създадат триизмерна фигура. В икебана могат да се комбинират както цветя, така клони, листа, треви и най-различни живи материали.“
През 500-годишната си история икебана приема най-различни форми – от обикновена украса на дома до огромни пейзажи и новаторски скулптурни елементи, които могат да запълнят цяла изложбена зала.