
Българските села и градове ще почувстват много позитиви след като осигурят достъп до безплатен интернет на обществени места. След първото класиране от 265 общини у нас 113 са успели да спечелят еврофинансиране за безплатен интернет, коментира директорът на Съвместния център по обучение, анализ и симулация към БАН Златогор Минчев. Инициативата стартира преди година, като до 2020 г. бюджетът е 120 млн. евро. Идеята е да бъдат подкрепени общо 8 000 общини в цяла Европа.
Златогор Минчев – Съвместен център по обучение, анализ и симулация към БАН:
„Това е много добра инициатива. Въвеждането на широколентовия интернет по този начин – безплатно, ще даде възможност на повече млади хора да се включват, защото най-често техните мобилни планове са с ограничени и това ще направи живота малко по-раздвижен. От друга страна в по-малките градчета това не винаги е възможно, защото изграждането на цялостна инфраструктура е скъпо и точно по тази инициатива ще имат възможност да се свързват доста бързо към глобалната мрежа“.
Трябва да се отчетат и всички рискове за сигурността на мрежата и на данните на потребителите, защото именно безжичната мрежа е сред най-рисковите в момента, обясни Златогор Минчев. От друга страна общините имат шанс да развият нови електронни услуги и така да спестят време и ресурси.
Златогор Минчев – Съвместен център по обучение, анализ и симулация към БАН:
„На ниво община аз мисля, че услугите трябва да тръгнат доста добре. Тези точки ще дадат възможност, ако потребителите са забравили нещо, да го свършат, да се намалят опашките и напрежението. От друга страна обаче трябва да кажем, че като цяло самият софтуер като платформа ще трябва да претърпи известна еволюция, а именно – да се види какво точно ни е нужно. Няма как само на проектно ниво това да се реши, трябва в процеса на работа да се уточнят нещата. Аз очаквам позитивно развитие по тази тема“.
Съвместният център по обучение, анализ и симулация към БАН е част от голям проект, който представя възможните сценарии за развитие на технологиите и влиянието им върху живота в следващите 10-15 години. Все по-сериозно навлизане на изкуствения интелект, изчезване на съществуващи в момента професии, микро и наноимпланти – това ще е част от ежедневието, обясни Златогор Минчев. Развитието на интернет и достъпа на все повече хора до социалните мрежи ще се отрази и на начина, по който се прави политика, защото гражданското общество ще има все по-голяма тежест при разрешаването на трупани с години проблеми, но и за създаването на нови.