
Денят на големите намаления, по-известен като „Черния петък“ предизвика много хора да се отдадат на шопинг и да тръгнат по магазините в търсене на най-изгодните оферти. Реални ли са отстъпките обаче и пазарува ли се повече в този ден?
Техника, дрехи, аксесоари, козметика, домашни потреби – в „черния петък“ се пазарува от всичко с намаления. Голяма част от шопинг маниаците чакат именно този ден, за да купят дори и онова, от което нямат нужда, тъй като излиза по-евтино.
Стоил Алипиев – председател на Асоциацията за защита на потребителите:
„Едните пазаруват емоционално, втория тип потребители са добре запознати с индивидуалните характеристики на стоките, които искат да закупят и тяхната цена и те просто чакат момента на настъпване на „Черния петък“ , за да могат да закупят стоката на по-ниска цена. Съобщението за намаление на цените е способ за привличане на клиенти, но в никакъв случай не гарантира на потребителите, че той ще купи стоката на по-ниска цена.“
Оказва се, че на места цената на една стока не само не е по-ниска от обичайната, но е и завишена.
Стоил Алипиев – председател на Асоциацията за защита на потребителите:
„Най-голямото подвеждане на потребителите е към потребителите, които са социално слаби. Там стоките, които те закупуват са в размер на 20-30 лв и след като осъзнаят, че са закупили стока в резултат на измама, пътят за предявяване на рекламация е много тромав. Няма търговец, който да иска да ви подари една стока. Нормалното намаление за една стока в дни като „Черния петък“ е около 20-30 %. При намаление 60-70% предполага, че стоката в тотално отхвърлена поради някакви причини от пазара. “
А потребителите са настроени различно към намаленията на тазгодишния „Черен петък“.
Много магазини предлагат не само „Черен петък“, но и „Черен уикенд“, „Черна седмица“ и дори „Черен месец“. А намаленията варират от 15 до 70%.