
Макар че има почти 3 години до следващото национално преброяване на населението и жилищния фонд у нас, от Националния статистически институт вече започнаха с подготовката. Предстои да бъде приет специален закон, а какви въпроси ще бъдат задавани в анкетните карти за преброяването и кога точно ще се проведе то, тепърва ще се уточнява. От НСИ очакват това да е последното преброяване, което ще се провежда и с лично допитване. През 2011 година около 42 % от хората са се преброили електронно. Статистиците очакват на предстоящото преброяване те ще са повече.
Диана Янчева – зам.-председател на НСИ:
‘Този оптимизъм се подхранва от факта, че тогава около 45 % от домакинствата са имали достъп до интернет, към края на 2017 вече са около 68 %.“
На сайта на НСИ за обществено обсъждане вече е публикувана концепцията, по която ще се проведе преброяването през 2021 година. Сред темите, по които от института очакват различни мнения и предложения, са за датата, методите и източниците на информация, поверителността на данните. Статистическите изследвания са сред изключенията в европейския регламент за защита на личните данни. Изследователите гарантират, че с получената информация няма да се злоупотребява. Именно нежеланието на някои хора да споделят доброволни данни като етнос, религиозна принадлежност и майчин език е една от най-често срещаните пречки пред статистиците за получаването на пълни данни
Сергей Цветаров – председател на НСИ:
„Разбира се, винаги ще има изключения от рода на това някой да се направи на етническа принадлежност космонавт или ескимос, … това е тяхно право. Въпросът е те да разберат полезността на този въпрос, който задаваме.“
Получената информация от тези въпроси е изключително ценна, защото върху нея се основават редица политики на държавата, допълни Цветаров. Например субсидиите за вероизповеданията у нас се разпределят според броя на изповядващите съответната религия. А такава информация вече се получава единствено от последното национално преброяване. Експертите не се съгласиха с публикуваната в края на юни информация на ООН, че българите вече са под 7 млн.
Сергей Цветаров – председател на НСИ:
„Това е по-скоро атракция, това не е информация“
Магдалена Костова – Дирекция „Демографска и социална статистика“, НСИ
„Към края на миналата година по последни актуални данни на НСИ населението е 7 млн и 50 хиляди. Очакваме следващата година да падне под 7 млн, ако се запазят настоящите тенденции.“
Най-голяма роля за демографския срив играят отрицателният естествен прираст и емиграцията.