
Високи оценки за първото българско ротационно председателство на Съвета на ЕС, подобрен имидж на страната, основен фокус върху европейската перспектива пред Западните Балкани и по-умерена равносметка за напредъка по останалите приоритети – това са основните изводи от националните представителни проучвания на „Алфа Рисърч“, проведени през декември 2017 и юни 2018 г., които сравняват очакванията преди и оценките след края на председателството.
Почти всеки втори българин заявява, че е получил достатъчно информация през тези шест месеца. Хората с по-високо образование и в активна възраст от големите градове виждат и повече възможности за себе си в Европейския съюз. 55% от гражданите смятат, че страна ни е постигнала напредък по темата за Западните Балкани, а почти всеки трети смята, че има напредък и по темата Бъдещето на Европа и младите хора. Основните ползи за нас българите смятат, че са повишен международен престиж и признание, повишена популярност и интерес от страна на европейски граждани, икономически ефекти от ръста на посетителите.
Според „Алфа Рисърч“ в обобщение, сравнението на обществените нагласи преди и след българското председателство на Съвета на ЕС показва, че българите са:
– оптимисти за усилията и направеното от институциите и политиците
– страната се е справила добре, получила е повече престиж и признание;
– реалисти са за постигнатото
– виждат по-скромни постижения в напредъка по общо европейски проблеми, по-силен резултат по отношение на Западните Балкани;
– взискателни към политиките и позициите на българските политици оттук нататък.
Ротационното европредседателство е допринесло за това хората да видят в позитивна светлина европейските усилия на държавата. Същевременно, отбелязват от „Алфа рисърч“, очевидно има още много неща, които трябва да бъдат направени, за да се почувстват българите истински и равноправни европейци.