
Все още не е ясно как ще се финансира покупката на българските активи на ЧЕЗ от“Инерком“ – това е установила специално създадената парламентарна комисия. Тя проучва не само настоящата сделка, но и приватизацията на електроразпределителното дружество през 2004 г., когато чешката компания придобива 67% от него. От „Инерком“ вече няколко пъти казаха, че финансирането ще е със собствени средства и с подкрепа от банки, но не уточниха кои са те. Въпреки секретността станаха известни имената на три български финансови институции – Първа инвестиционна банка, Уникредит булбанк и Българската банка за развитие. До всички тях комисията е изпратила искане за информация дали наистина ще кредитират „Инерком“.
Жельо Бойчев – председател на Временната комисия за проучване приватизацията и продажбата на ЧЕЗ:
„Получили сме писмо от ПИБ, които трябва да ги поздравя, че доста коректно са отговорили на зададените от нас въпроси + банката е издала на 19 декември писмо за подкрепа, с което заявява интерес от участие във финансиране на покупката на дружеството на ЧЕЗ от Инерком – България. 80 млн евро.“
От Уникредит Булбанк са отказали да предоставят данни на комисията, мотивирайки се с професионална тайна, а от Българската банка за развитие все още се чака отговор. Депутатите са изпратили още въпроси и до чешката компания – майка, както и до съответните български институции. Сред тях е искане до прокуратурата да предостави информацията, с която разполага за 25-те фирми, в които имат участие собственикът на Инерком Гинка Върбакова и нейният съпруг. Жельо Бойчев не се ангажира с коментар за появилите се данни, че, ако сделката между Инреком и ЧЕЗ не се осъществи, чешката фирма ще преговаря с втория класиран купувач – индийски консорциум.
Жельо Бойчев – председател на Временната комисия за проучване приватизацията и продажбата на ЧЕЗ:
„Това, което мога да кажа, е, че ние работим с предоставената ни официална информация. Все още чакам отговор от чешката страна и се надявам да получим такъв тип отговор от чешката страна. Надявам се във вторник на заседанието представителите на Инреком също да споделят пред комисията докъде е сделката.“
Следващото заседание на комисията е на 17 април. На него, по искане на синдикатите, ще бъдат обсъдени социални измерения на сделката за покупката на активите на ЧЕЗ -България. На заседанието ще присъстват и представители на Инерком. От ръководството на парламентарния орган пък ще поискат удължаване на работата му с още един месец, тоест до средата на май.