
Повече от 8 милиона унгарци имат право да гласуват на парламентарните избори в страната. 106 от общо 199 депутати ще бъдат избрани по мажоритарната система, а останалите 93 места ще бъдат определени по пропорционалната система, като се гласува за избирателни листи на партиите. Анализаторите прогнозират, че премиерът Виктор Орбан – националист и яростен противник на имиграцията, е на път да спечели трети пореден мандат. Според някои оценки опозицията трябва да спечели 3-4 процента повече по пропорционалната система, за да победи партията на Орбан Фидес при променените в негова полза граници на избирателните райони. Орбан гласува в секция в квартал Зуглигет в Будапеща. Той призова всички унгарци да упражнят конституционното си право.
Виктор Орбан – премиер на Унгария:
„Ние сме член на ЕС и лоялен член на всички международни организации. Защитаваме интересите на нашата страна, защото я обичаме и се борим за бъдещето ѝ. Има едно погрешно разбиране. ЕС не е в Брюксел. Съюзът е в Берлин, Будапеща, Варшава, Прага, Букурещ, така че ЕС не означава Брюксел, а всички национални столици заедно.“
Някои избиратели подкрепят Орбан, други се надяват на промяна.
Ева Хежаш – жителка на Будапеща:
„Залогът е огромен. Или ще се превърнем в имигрантска държава, или ще останем свободни. Но трябва да се борим да останем свободни.“
Ерика Чонтош – жителка на Будапеща:
„Би трябвало да има промени във властта. Надяваме се да се случи най-доброто, да победи демокрацията.“
Проучванията на общественото мнение отреждат първо място на обединението между консервативната Фидес и Християндемократическата народна партия. Това открива възможност досегашният премиер да разполага с мнозинство от две трети в парламента и с властта да промени конституцията, както направи след изборите през 2010 година. Прагът за влизане в парламента е 5% за партии и 10% за коалиции. Освен управляващата Фидес, очаква се в законодателния орган да влязат Социалистическата партия, националистическата Йоббик, Зелено-либералната партия и Демократична партия на бившия премиер социалист Ференц Дюрчани. Избирателната активност достигна 42.3% към 13 ч – най-високото междинно равнище от 2002 г. На предходните избори през 2014 г. избирателната активност по същото време е била 34.4 процента. Според някои социологически агенции избирателна активност над 70 процента може да е сигнал за ефективната мобилизация на опозицията, поради което партия Фидес на премиера Виктор Орбан може да загуби мнозинството си в парламента.