
Представители на правосъдните министерства, на прокуратурите, на ЕК и специалисти по наказателно право се събраха на конференция в София, за да обсъдят конкретни стъпки към създаването на Службата на европейския прокурор. Тя цели трансгранично разследване и наказателно преследване на престъпления, ощетяващи бюджета на ЕС. Според българският министър на правосъдието Цецка Цачева обаче правомощията на службата трябва да бъдат разширени.
Създаването на европейска прокуратура е заложено още с договора от Лисабон, който влезе в сила през 2009 година, но до момента не беше постигнат консенсус сред всички държави-членки за включване в този механизъм на сътрудничество. След множество преговори 20 държави-членки, сред които и България, се съгласиха да участват в създаването на службата. Колкото повече са те, толкова по-ефективна ще е европейската прокуратура, подчерта Цецка Цачева.
Цецка Цачева – министър на правосъдието:
„По време на българското председателство две от държавите, които към момента са извън това сътрудничество, заявиха намерени за присъединяване. Тук поздравления към Нидерландия и към Малта“.
Участието на все повече държави в изграждането на европейската прокуратура беше подчертано и от Франсиско Фонсека Морильо от дирекцията по въпроси на правосъдието в Европейската комисия.
Франсиско Морильо – зам.-директор по въпросите на правосъдието, ЕК:
„Сговорна дружина планина повдига. С други думи казано означава, че трябва да си сътрудничим, да си имаме взаимно доверие, за да постигаме целите си“.
Сотир Цацаров – главен прокурор:
„Като професионалисти ние сме силно заинтересовани от успеха на този проект. Изграждането на силна, ефективна и независима прокуратура. Вярвам, че това ще бъде постигнато с общите ни усилия. Или ако се върна на думите на г-н Морильо, който доста добре цитира известна българска поговорка, тази за сговорната дружина – планината вече е повдигната. Сега мисля, че е време да я задържим в това повдигнато положение, за да е чист пътят ни напред оттук нататък“.
Предстои да бъдат приети процедурните правила за избор на главен европейски прокурор и делегирани прокурори от държавите – членки. Временна администрация ще изработи правилата и метода на работа на бъдещата служба. Предварителните разчети на Европейската комисия показват, че издръжката й, че ще струва около 5 млн. евро годишно.