
Работната заетост в страната е достигнала рекордни нива в последните 10 години, показва проучване на Института за пазарна икономика. Процентът заетост на хора в работна възраст е 68,5%, а 70% от общо създадените нови работни места в страната са в столицата, Софийска област и областите Пловдив и Стара Загора. 145 000 човека, които са били безработни през 2016 г. вече са намерили работа. Увеличение на заетостта има и в Северна България – с 27 000 души.
Десислава Николова – икономист: „Заетостта е на рекордно високо ниво, 68,5% при тези, които са в трудоспособна възраст 15-64 години, най-активната възраст, дори в пика преди кризата от 2008 г. не беше достигнат такъв висок коефициент на заетост“.
През 2008 година процентът на заетост е бил 65%. София, Габрово, Стара Загора, Варна и Русе са най-добре развитите икономичеси области, показва проучването на Института за пазарна икономика. Характерен за всички области – лидери по икономическо развитие е високият приток на инвестиции, който води до създаване на нови работни места, по-високи доходи и по-добър стандарт на живот. На обратния полюс са Пазарджик, Видин Сливен, Силистра и Кърджали, като основният проблем там е липсата на частни инвестиции. За по-високите средни заплати в страната спомага увеличението на минималната работна заплата, а в София се взимат най-големите възнаграждания.
Явор Алексиев – икономист: „Растежът, който е около 10% на годишна база общо взето се материализира навсякъде, макар темповете много да се различават. Над 50% от високоплатените, ако можем така да ги определим, работни места, тоест тези, които предлагат над 1000 лв. заплата са съсредоточени в столицата“.
Пловдив и Плевен пък са областите, които постигат растеж и настигат средните нива на заплащане в страната.
Явор Алексиев – икономист: „Все пак се забелязват и области, където има тенденции на застигане на средните на страната стойности. Това са Пловдив и Плевен. Това означава, че в тези области, първо, възнагражденията нарастват с темпа на средния и отгоре, това е в унисон с цялостното подобрение в област Пловдив, Плевен има още път да извърви“.
Изследването показва още, че през последните две години – 2016 и 2017 г. се наблюдава устойчиво покачване на местните данъци, в най-голяма степен по отношение облагането на недвижимите имоти. Процесът се наблюдава в по-слабо развитите общини.