
Над 1 млрд. евро инвестиции, 30 хиляди работни места и 140 фирми от цял свят – това е равносметката за 21 години дейност на „Тракия икономическа зона“. Край втория по големина български град се правят хладилници, басейни, матраци, чипове, химикали, метали, дори военни роботи. В последните години най-бързо се развива производството на автомобилни части, коментира в студиото на „Бизнес темите“ съоснователят и изпълнителен директор на „Тракия икономическа зона“ Пламен Панчев.
Фирмите в „Тракия икономическа зона“ имат амбиция да върнат учещите в чужбина или реализирали се там българи. С тази цел в края на октомври заедно с Mинистерство на икономиката компаниите организират кариерен форум в Берлин, на който ще бъдат представени условията за работа в зоната.
Тракия икономическа зона /ТИЗ/ e най-мащабната и устойчиво развиваща се индустриална зона на България. Общата площ на ТИЗ е 10 700 000 м², от които около 1/3 вече е заета, а 2/3 е свободна за инвестиции. Обединява 6-те индустриални зони в района на Пловдив – индустриално-търговска зона „Марица”, индустриална зона „Раковски”, промишлено-търговска зона „Куклен” и в начален етап на развитие – Парк „Образование и високи технологии” в Пловдив, Парк „Иновации“ и Индустриална зона „Калояново”. В състава на ТИЗ са зони с различна икономическа специфика, което прави проекта уникален – има зони в областта на леката и тежка индустрия, в т.ч. машиностроене, на високите технологии и агро сектора. Така инвеститорът има изключителна възможност за избор.
Предприятия, търговски и логистични бази са изградили тук световни лидери като ABB, Liebherr, Socotab, Schneider Electric, Sensata Technologies, DB Schenker, Osram, „Агри България“, Shell Gas, William Hughes, Kaufland, Zobele, Magna, Mecalit, Техно Акташ. Тук развива дейност една от най-значимите компании в България – „КЦМ 2000” АД. Знаковите български марки – „Белла България“, „МАКСКОМ“, „Димитър Маджаров“, „Рефан“, „Атаро Клима“, „Анди“, „Агрия – България“,„Биофреш“ също имат обекти в ТИЗ.
С над 140 предприятия, 1.5 млрд. евро инвестиции /направени в период от 20 години/ и 30 000 работни места ТИЗ превърна Пловдив в най-развития индустриален център на страната, благодарение на сътрудничеството между 9 общини – Пловдив, Асеновград, Калояново, Куклен, Марица, Първомай, Раковски, Родопи и Стамболийски, две сдружения – „Клъстер Тракия икономическа зона“ и „Клъстер информационни и комуникационни технологии Пловдив“, и бизнеса.
Тази година към „Тракия икономическа зона“ се включиха и общините Хасково и Бургас.
Всъщност „Тракия икономическа зона“ доказа на практика не само, че бизнесът и общините могат да работят заедно, но тя е пионер и в обединяването на самите общини. ТИЗ е успешен модел за публично-частно партньорство.
Проект на Сдружение „Клъстер Тракия икономическа зона“ и Община Пловдив спечели в категория „Бизнес среда“ в националния конкурс „Европейски награди за насърчаване на предприемачеството 2016“, учредени от Европейската комисия през 2005 г.
„Тракия икономическа зона“ се обособи като първия в България Район за целенасочена подкрепа от държавата, с решение от 27 февруари 2015 г. на Областният съвет за развитие. Програмата за устойчиво развитие на Тракия икономическа зона стана част от Областното иновационно развитие на Област Пловдив 2017 – 2020 г.
ТИЗ предлага терени за инвестиционни проекти: подходящи за производствени, търговски, логистични и офисни обекти с модерна инфраструктурна обезпеченост – пътна инфраструктура, електричество, газификация, водоснабдяване, канализация, телекомуникации; продажба и наем на готови производствени, логистични, търговски и офис помещения и изграждане на обекти по желание на инвеститора в кратки срокове. Освен това се увеличават услугите за инвеститорите –активно се работи за осигуряването на работната ръка и в обучението и квалификацията на кадрите.
В „Тракия икономическа зона“ е прекрасният български пример в професионалното образование – КЦМ повече от 12 години „си отглеждат“ кадрите в Професионална гимназия „Цар Иван Асен Втори“ в Асеновград.
Създаден е „Клъстер Тракия икономическа зона“, който подпомага развитието на ТИЗ, разработва и управлява проекти по Европейски оперативни програми с компаниите от зоната.
Стремежът на „Клъстер Тракия икономическа зона“ е да квалифицира кадрите и въз основа на техния повишен професионализъм и производителност на труда да получават достойно възнаграждение. В ТИЗ се регистрира средногодишен ръст на заплатите 8-15% в различните сектори и работни позиции.
Само за последните две години инвестициите в ТИЗ достигат 300 млн. евро. Поредният инвеститор е френската компания „Латекоер“ /Latécoère/, водещ доставчик в самолетната индустрия. На 27 септември 2017 г тя започна изграждането на завод за самолетни части в Индустриална зона „Марица“, част от Тракия икономическа зона.
Благодарение на създадената симбиоза между общини и бизнес се работи не само за привличането и задържането на инвеститори, но и за решаване на проблемите, свързани с професионалното образование и квалификацията на работната ръка. Затова „Клъстер Тракия икономическа зона“ заедно с HR компания и кариерен сайт JobTiger и 6 индустриални компании в началото на годината поде стратегическа инициатива за наемане на работници от населени места с висока безработица достигайки до Северна България. Вътрешната трудова миграция е алтернатива за работа в България, алтернатива на това българите да отидат в чужбина и да работят по-ниско квалифицирана работа, а от друга страна компаниите да намират по-качествени работници.
Тези „индустриални дни на кариерата“ ще бъдат продължени, преминавайки и границите на България –в Украйна, Молдова, Гърция, например.
През 2016 г. за член на „Клъстер Тракия икономическа зона“ бе прието сдружението „Дружество за заетост на безработни лица – ДЕМО“, с което бе създаден помощен орган „Международни проекти и програми“, за изготвяне, договаряне и управление на национални и международни проекти и програми; организиране на дейността на Клъстера, свързана с професионално обучение и професионално ориентиране, както и по обученията по ключова компетентност.