
Кървавият атентат в Барселона, който отне живота на 13 души е поредният акт на терор в Европа за последните 2 години. Лондон, Брюксел, Париж, Ница и Берлин са само част от европейските градове, станали мишена на фанатизирани екстремисти. Гражданите на континента обаче отказват да се дадат на страха.
Чиара, италианка:
„Много е тъжно да разбереш подобно нещо. Но не знам, не мисля, че трябва да ни е страх. Трябва да продължим да пътуваме, да откриваме света. Не бива да спираме!“
Прави ли честотата на нападенията обаче хората безчувствени и дори цинични към подобни деяния?
Сам, гражданин на Лондон:
„За жалост, дори не бях шокиран. Смятам, че терористичните нападения в Европа станаха доста. И тук в Лондон имаше един преди няколко месеца. Разбира се, много е тъжно. Имам приятели, които живеят в Барселона, дори аз щях да ходя уикенда, за да гледам футболен мач. Трудно е да се види подобно нещо, но в същото време не може да бъде шок за никого.“
Терористите стават все по-изобретателни и използват различни начини за нападение, които изглеждат да са с няколко стъпки напред от полицията.
Джошуа, гражданин на Лондон :
„Тук в Лондон полицията наистина затегна мерките след последните атентати тази година. Благодарен съм на органите на реда. И в Европа мисля, че са сериозни мерките за сигурност. Има обаче доста време преди да можем да кажем, че сме напълно в безопасност.“
Най-големите атентати в Европа през тази година бяха извършени с бомби, хладни оръжия и превозни средства, врязали се в хора. На 22 март мъж прегази пешеходци на моста Уестминстър в Лондон и уби 4 души, а после наръга смъртоносно с нож полицай. На 7 април джихадист подкара откраднат камион в центъра на Стокхолм и прегази минувачи. Загинаха 5 души, а около 15 бяха ранени. На 22 май 2017 г. атентатор се взриви на концерт на певицата Ариана Гранде в Манчестър и уби 22 души, десетки пострадаха. На 3 юни 2017 г. трима ислямисти прегазиха пешеходци на Лондонския мост и после атакуваха с ножове минувачи в съседния квартал. Убити бяха 8 души и ранени десетки.