
Във вторник в София ще се проведе втора среща между правителството, кметовете на Каварна, Балчик и Шабла, представители на инициативния комитет „Да спасим Добруджа!“ и браншови организации, за да се потърси конкрето решение на проблема със защитените зони край Калиакра. Това стана ясно, на среща между премиера, министри и представители на Крайморска Добруджа във Варна. Целта на тези разговори е да се чуе мнението на хората и заедно с тях да бъде потърсено най-правилното решение за всички страни, включително и за държавата, след причинената огромна щета от предишни управления.
Бойко Борисов: „Трябва да се вземе решение, което да не вреди на ничии интереси – и на данъкоплатците, и на стопаните на имоти. Това е целта на срещата. Ние сме осъдени, не става въпрос сега да приемаме нещо, след като сме осъдени. Процесът е започнал още през 2002 година. Да се връщаме назад и да търсим кой е виновен, е безсмислено, да търсим кой е подписал през времето е безсмислено. Сега сме изправени пред тази хипотеза. Въпросът е, ако отменим заповедта до септември какво следва, ако не е я отменим, а предприемем някакви действия какво следва? Ние имаме правителство, имаме засегнати, имаме неправителствени организации, хубави, лоши, това са хората, които преговарят. Със сигурност ще се наложи да се плаща и да се компенсира. Това имаме да решаваме. Отдавна тези процедури и процеси са приключили“.
Премиерът съобщи и че е говорил вече с еврокомисаря по околната среда Кармену Вела, като предстои да разговаря по казуса и с председателя на ЕК Жан-Клод Юнкер
Мнистърът на околната среда и водите Нено Димов съобщи, че за собствениците на имотите, които не могат да бъдат извадени от защитената зона, ще има компенсации
Нено Димов: „Основният проблем според кмета на Каварна Нина Ставрева се съдържа в Интегрирания план за управление на защитена зона „Комплекс Калиакра“.
Ставрева коментира и че хората в региона са останали с чувството, че процедурата по определяне на защитените територии е порочна от самото начало, тъй като не е имало диалог с тях. Припомняме, че преди ден министърът на околната среда Нено Димов съобщи пред телевизия Европа, че по време на кабинета на Тройната коалиция с премиер Станишев е позволено защитените зони да се определят от неправителствени организации като „Зелени Балкани“ на Тома Белев, а не от научните среди, каквато е европейската практика. Министър Димов сега обяви, че е успял да се договори в Брюксел за това да се направи пълен преглед на кадастъра на зоната, и ако има несъответствия те да бъдат изчистени.