
Членовете на Организацията на страните износителки на петрол /ОПЕК/ се договориха за намаляване на своя общ добив. Намалението ще бъде от сегашните около 33.24 милиона барела дневно до 32.5-33 милиона барела. Решението бе взето на неофициална среща на организацията в Алжир. След като новината бе разпространена, петролът поскъпна чувствително на пазарите. Страните от организацията на износителите на петрол ОПЕК постигнаха първото от 2008 г насам предварително споразумение за намаляване на добивите и ще търсят подкрепа от други производители извън картела. Това стана в края на тридневни консултации в Алжир и новината веднага предизвика поскъпване на петрола с 6%.
Но конкретното разпределение на орязването на добивите по държави ще стане известно на срещата на организацията в централата ѝ във Виена на 30 ноември. След като се постигне поставената цел ще бъде търсена подкрепа за тази политика и от държави извън ОПЕК, за да се намали големият излишък от суровина на световните пазари.
Мохамед Бин Салех ал-Сада – президент на ОПЕК и министър на енергетиката на Катар:
Тръгнахме по път, който води напред – ще намалим добива на петрол до 32.5 – 33 милиона барела на ден – това е целта. Освен това се договорихме да създадем техническа комисия на високо равнище за всички страни-членки на организацията, която да проучи механизма на разпределение на продукцията между всички членки до 30 ноември и да го представи на следващата среща във Виена.
Биджан Зангалех – министър на петрола на Иран:
Две години и половина имахме убедителни доводи в разговорите с ОПЕК, това означава, че организацията може да преодолее настоящата много трудна ситуация.
След като новината бе разпространена, петролът поскъпна чувствително на пазарите. Цената на вида Брент с доставка през ноември се повиши в Лондон с 4.6 процента до 48,35 долара за барел, докато американският лек суров петрол покачи с 5.6% до 47.17 долара за барел.
Според анализатори, споразумението би трябвало да спре поевтиняването на петрола и да върне цените около 60 долара за барел. Но има и силни гласове, напомнящи, че има много фактори, които може да попречат на картела да постигне целта си.
До разпределянето на националните квоти има повече от 2 месеца – време, достатъчно страните членки да променят доста неща и дори да се опитат рязко да увеличат добива си преди да влезе в сила ограничението.
Важно е и как ще реагира Русия, добиваща петрол с рекордно високо темпо – дали ще се съгласи да свие производството в момент, когато бюджетът й болезнено се нуждае от валутни приходи, или ще се възползва от освободеното пазарно пространство и ще опита да го запълни.