
Спорът между работодатели и синдикати относно минималните осигурителни прагове се задълбочава. Бизнесът иска пълното премахване на праговете, а синдикатите искат тяхното увеличаване. Интересно е обаче, че и двете страни се обединиха пред телевизия „Европа“ около едно искане – да има критерии за определяне на размера на праговете, ако те все пак останат. За поредна година работодателските организации отказват да участват в преговорите с правителството и синдикатите за определяне на размера на минималните осигурителни прагове. За бизнеса те са ненужен инструмент, който увеличава сивата икономика, води до загуба на работни места и липса на съгласуваност в заплащането от отделните фирми. Експертите обаче побързаха да ги оборят:
Мика Зайкова:
„Причината, която изтъкват не е вярна – че това генерира сива икономика. То предпазва от сива икономика и малко от малко извежда доходите на светло.“
Експертите и работодателите се обединиха обаче около една идея – да има ясни критерии при преговорите. Което ще рече, че в различните браншове трябва да е различен минималния праг.
Желязков:
„Ситуацията е следната – МС на основание кодекса на труда определя размер на минимална работна заплата, но той не е длъжен да я обвърже с някакви ясни критерии. Е, ние искаме това последното. Да има ясни критерии, по които да се провеждат преговори и да се определя минимална заплата. По този начин минималните доходи ще се превърнат в излишък, какъвто вече са.“
Мика Зайкова:
„Те са прави в едно – не може да се отрече, че налагането, административно, там където не са се сключили споразумения им идва много на тези браншове, но има начин и път това да се случи.“
Но докато експертите прогнозират, че все пак ще има преговори и ще се сключат споразумения, работодателите заплашиха:
Желязков:
„Нулева година, ако не се проведат преговори, както се очертава да се случи, е много вероятно да има. По отношение на протестите е въпрос на последващо решение. Ние сме казали какво предлагаме – нека да видим как ще реагират другите страни. Представете си , че възприемат нашата позиция като правилна, каквато е. Тогава няма да има нужда от никакви последващи действия.“
Според експертите би било нормално да има увеличение на минималните осигурителни прагове между 7-8%. Като най-голямо увеличение трябва да има на минималния осигурителен праг в АЙ ТИ сектора, тъй като там възнагражденията са най-високи. Най-ниски пък трябва да бъдат в сектора на промишлеността, която в момента не върви добре като леката промишленост и печатарството. Иначе повечето икономисти възприемат максималните осигурителни прагове като социална гаранция, че заплатите няма да паднат под определен минимум.