
Тридневен национален траур във Франция в памет на жертвите от кървавата атака в Ница. По последна информация загиналите са 84 души, а ранените над 200. Все още нито една терористична организация, не е поела отговорност за нападението. Очаква се Франсоа Оланд да се срещне с ръководителите на мерките за сигурност. Заедно те ще обсъдят възможните опции, с които да отговорят на нападението. Хиляди изразиха съпричастност към семействата на пострадалите и загиналите при атаката във френския град Ница. 84 души бяха убити от мъж с тежкотоварен камион, който се вряза в тълпата хора, прибираща се след тържествата за националния празник по главната крайбрежна алея. Сред загиналите има и 10 деца. 202 души са ранени, като 52-ма са все още са в критично състояние. По данни на очевидци, камионът-убиец се е движел на зиг-заг, опитвайки се да прегази възможно най-много хора. След престрелка с органите на реда, шофьорът е ликвидиран. Той е идентицифиран като Мохамед Бухлел – 31-годишен тунизиец. Познат е на полицията с дребни кражби, но не е бил в списъка на френските разузнавателни служби като радикален ислямист. Властите твърдят, че нападението носи белезите на Ислямска държава, макар все още нито една групировка да не е поела отговорност за атаката. Френският президент Франсоа Оланд обяви тридневен траур и осъди кървавото нападение в Ница. Той го нарече „терористичен акт”.
„Това е урок, който трябва да научим от тази трагедия, от тази терористична атака – една от много в последните пет години. Ние сме изправени пред дълга битка, защото имаме един враг, който ще продължи да атакува, всички народи и всички страни, за които свободата е основна човешка ценност.”, обяви президентът Франсоа Оланд.
Наредено беше и извънредното положение в страната да продължи още три месеца. Поредното масово убийство в Европа, отново всява страх на континента, който продължава да се бори с масовата имиграция, отворените граници и терористичните групировки.
„Случилото се в Ница е ужасяващо. Това се усеща навсякъде по света. Не смятаме, че е редно светът да живее по този начин. Тук сме за да изразим солидарност и съпричастност към френския народ”., каза австралийски гражданин, който е в Ница.
Местни граждани, както и чуждестранни туристи положиха цветя и оставиха послания на различни езици на мястото на трагедията – крайбрежната ивица в Ница. Редица знакови сгради в Италия, Германия и Израел, светеха в цветовете на френското знаме също в знак на съпричастност към семействата на загиналите и пострадалите при атаката.