
Промените в Закона за съдебната власт ще бъдат разгледани утре на първо четене в Комисията по правни въпроси към парламента. В проекта се залага децентрализация както на прокуратурата, така и на съдиите. Припомняме ви, че преди десет дни промените бяха отхвърлени от Висшия съдебен съвет без ясни аргументи. Впоследствие обаче от ВСС изпратиха писмо на правосъдния министър Екатерина Захариева, че подкрепят законопроекта, който миналата сряда бе одобрен и от правителството. Вторият пакет от промени в Закона за съдебната власт ще бъде обсъден в сряда на първо четене от депутатите в Правната комисия към Народното събрание. Миналата седмица кабинетът одобри промените, предложени от Министерството на правосъдието. В същото време от Висшия съдебен съвет го отхвърлиха без ясни аргументи. Във вторник, ден преди да влезе в парламента, съдийската колегия на ВСС проведе редовното си заседание. Законопроектът бе коментиран от Калин Калпакчиев. Той подкрепи промените и изтъкна, че в него е заложен важен текст, който предвижда общите събрания на съдиите да изслушват кандидатите за председател на съответния съд и да изказват становище относно кандидатурите. До момента кой ще заеме ръководните постове в съдебната система решаваше ВСС.
Калин Калпакчиев изрази опасения, че при обсъжданията в парламента може да се орежат някои от принципите на така нареченото съдийско самоуправление, залегнати в новия закон за съдебната власт.
В законопроекта за изменение и допълнение на ЗСВ са разписани както принципите на т. нар. съдийско самоуправление, така и децентрализация на управлението на прокуратурата. Очакванията са законопроектът да бъде гласуван в парламента преди лятната ваканция на депутатите.