
Какво ще се случи с цената на тока след 1 януари догодина, когато започва либерализацията на енергийния пазар у нас? Това е въпросът, който вълнува особено битовите потребители. Отговорът се опитаха да дадат експерти по време на информационната кампания за предстоящите само след месец промени. Вижте репортажа на Телевизия Европа. Само след месец енергийният пазар у нас ще бъде либерализиран. И в момента част от индустрията и по-малките предприятия са на свободния пазар и могат да избират от кой доставчик да си купуват ток. Това обаче не важи за битовите потребители. По план на 1 април 2016-а всички ние ще можем да преговаряме и да сключваме договори за доставка на електроенергия с различни търговци. Няма обаче поставен срок, в който да сме длъжни да изберем доставчик. Ако не упражним правото си на избор, оставаме в заварено положение – токът да ни се доставя от някое трите монополни ЕРП-та.
И в момента предприятията могат свободно да се договарят със съществуващите търговци на ток. След 1 януари това ще бъде регламентирано официално. Битовите потребители ще трябва да почакаме до 1 април, за да изберем доставчика си на ток. Дори да решим да купуваме енергия от търговци, различни от ЕРП-тата, задълженията ни към тях за таксите достъп, пренос и задължение към обществото обаче ще останат. Тоест трите монополни дружества ЧЕЗ, Енерго-про и ЕВН ще продължат да управляват мрежата в страната.
Накратко – от 1 април догодина ще можем да договаряме с избран търговец цената единствено на тока. Опитът на други страни показва, че от тази възможност се възползват между 10 и 15% от потребителите. Таксите за използване на мрежата ще плащаме на ЕРП-тата, а техният размер ще продължи да се определя от КЕВР.
Ключов е и въпросът за дългосрочните договори. За пълната либерализация е необходимо токът от ВЕИ-та, т.нар. Американските Марици и високотехнологичните когенерации също да се търгуват на пазарни цени. В момента той се изкупува преференциално от НЕК на много високи цени.
В средата на следващата година този механизъм трябва да е готов. Компенсацията на ВЕИ-тата, двете Марици и когенерациите със сигурност обаче ще идват от нашите данъци.