
Директорът на Европол Роб Уейнрайт заяви, че споделянето на разузнавателна информация е ключов елемент в борбата с екстремизма и ислямския фундаментализъм в Европа. Той обвини някои държави-членки от ЕС, че не споделят по-активно важна информация за заподозрени терористи. Новият контратерористичен център на ЕС, който ще бъде създаден след терористичните атентати в Париж, ще засили възможностите за осуетяване на екстремистки атаки в Европа. Това заяви директорът на Европол Роб Уейнрайт в интервю за Ройтерс. И добави, че най-важният елемент в борбата с тероризма е бързият обмен на разузнавателна информация. Снабдяването с оръжие и употребата му, които са сериозни престъпления, имат пряка връзка с организирането на терористични атаки, като тези в Париж, при които бяха убити 130 души, каза Уейнрайт.
Роб Уейнрайт – директор на Европол:
Смятам, че ключът в отговора ни на международните заплахи от тероризъм е мащабът на информационния обмен. Трябва ни събиране на достоверни разузнавателни данни и точния им анализ, свързването им с досега известни факти и улики за потенциално опасни лица. Изключително важно е, и Европол се стреми да прави точно това – да се установят връзките между различните терористични групировки, от една страна, и между тероризма и организираната престъпност, от друга. Разполагането с такава информация може да помогне на разследващите органи да предотвратят координирани терористични атаки, като тези в Париж.
Директорът на Европол критикува някои държави-членки, че не обменят достатъчно информация с други, но без да ги назовава. Именно заради забавянето в този процес или заради игнориране на предупреждения стана възможно проникването на терористи-самоубийци в Париж, където те осъществиха серия от атаки – стрелби и взривове, избивайки 130 души. Заподозреният за организатор на атаките Алделхамид Абаауд е преодолял безпроблемно контрола по границите в ЕС, отивайки във и връщайки се от Сирия и пътувайки от Белгия до няколко европейски страни.
Роб Уейнрайт – директор на Европол:
Някои от държавите-членки на ЕС не правят достатъчно в обмена на информация, призовах всички да си сътрудничат по-активно в това отношение. Въпреки че удвоихме количеството на споделяната информация за контратероризма, то все още не е на нужните равнища. Например не разполагаме с детайли за всички заподозрени или известни чуждестранни бойци от Европа, които са били в Сирия и Ирак през последната година и са се върнали обратно.
В петък еврокомисарят за миграцията Димитрис Аврамопулос заяви, че ЕК ще предложи създаването на съвместна Европейска разузнавателна агенция, но идеята бе отхвърлена от Германия и едва ли ще претърпи развитие, припомня Ройтерс.