
Синдикатите са против предложените промени от Министерството на образованието в учебните планове. Това заяви в „Добро утро, Европа”, председателят на Синдикат „Образование” Юлиян Петров. Според него проблемни са промените за учениците от първи и пети клас. В тези класове министерството учвеличава количеството нов материал. А според синдикатите трябва да е обратното – трябва да се заложи на по-малко нови знания и да увеличи броя на практическите упражнения. Синдикатите се обявиха против предложените нови учебни планове от Министерството на образованието и науката. Основен проблем те виждат в промените за първи и пети клас, където МОН намери за необходимо да се разшири базата знания, които учениците трябва да имат.
Например, до този момент първокласниците учеха да смятат до 20. С така предложените промени, те ще трябва да смятат до 100.
Синдикатите: „Като цяло нашата позиция е, че трябваше да се постигне едно съвместяване на трудността и академичността на учебния материал с психиката на ученика и с неговите възможности за успеваемост. В сегашната програма новите знания са 80%, а заниманията и упражненията са 20%. Нещо ,което се оказа, че не е печелившата формула. В момента се достигна 60 на 40 в полза на новите знания, а ние предложихме и продължаваме да предлагаме това да бъде обратно. 40% да бъдат новите знания, а 60% за практика.
Юлиян Петров обясни още, че синдикатите не са доволни и от факта, че не са участвали в изготвянето на учебните планове.
Синдикатите отправиха финален апел към образователното министерство да позволи на учениците да усвояват материала си в час, а не родителите им да са принудени да плащат частни уроци.