
Притесненията на българите от икономическата ситуацията и безработицата в страната намаляват, но страховете им от бежанци и от терористи нарастват, сочи проучване на Евробарометър за обществените нагласи в ЕС, проведено в периода 8-17 ноември 2014 г., но обявено на 15 февруари.
Опасенията на българските граждани от имиграцията бележат значителен ръст от пролетта на 2014 г. насам – от 28% на 35%. България е на трето място в ЕС по дял от населението, което посочва имиграцията като основен проблем пред ЕС – с по-високи стойности от България са единствено Малта 46% и Германия 37%.
Възможното обяснение за повишената загриженост от имиграцията у нас е притока на бежанци от Сирия и Близкия изток, за които именно България е една от основните входни точки в Европейския съюз, смятат анализаторите. Вторият основен проблем на ЕС според българското обществено мнение е икономическата ситуация. Спрямо пролетта на 2014 г. обаче притесненията от икономическата ситуация са намалели със седем пункта.
Българите очакват динамично развитие на икономиката през тази година. Най-оптимистично настроени за икономическата ситуация в България са представителите на възрастовата група от 15 до 24 г. – 26% очакват подобрение в икономическата ситуация спрямо 18% сред всички в тази възрастова група), учащите 29% и българите с висше образование 23%. Спадат притесненията от безработицата.
Макар и споделени от почти половината от българското население, притесненията, свързани с безработицата като основен проблем пред страната, регистрират значителен спад в сравнение с пролетта на 2014.
Днес процентът от българите, посочващи безработицата като основен проблем пред България, е с пет пункта по-нисък от измереното само преди няколко месеца – 54%. Над половината (51%) от населението на страната над 15-годишна възраст споделя положителна представа за Европейския съюз, което с над десет процентни пункта над средно измереното за всички страни-членки (39%).
България е на първо място сред 28-те членки по дял от населението, което споделя напълно положителна представа за Европейския съюз. 14% от българските граждани имат изцяло позитивно мнение за Съюза, докато средното измерено за всички 28 страни-членки е 4%.
Социално-демографските групи от българското общество, които в най-голяма степен свързват Европейския съюз със свободата за пътуване, работа и учене са тези, които в най-голяма степен биха могли да се възползват от нея – хората на възраст 15-24 г., все още учащите.