
Правителството на СИРИЗА обяви вече намерението си да прекрати програмата за приватизация на държавни активи, която е важно условие от споразумението на Гърция с нейните кредитори относно изплащането на дълга ѝ. „Това, което новото правителство няма да направи, е да продължи престъплението продажба на държавни активи, продажба на обществено богатство, в опит да финансира големия външен дълг“, каза министър-председателят Алексис Ципрас.
Критиците на приватизацията изтъкват аргумента, че се продават ценни национални активи на ниски цени. Кабинетът на Ципрас обяви, че ще преоцени продажбата на 67% от най-голямото търговско пристанище в страната – „Пирея“. Един от кандидатите е китайската компания „Коско“, която сега държи под концесия за 35 години два от контейнерните терминала на пристанището.
Ако спечели търга, „Коско“ ще се сдобие с пълния контрол над порт „Пирея“. Мениджърите на държавното предприятие са убедени, че то може да работи успешно, ако държавата остане главен акционер в него.
„Пристанище „Пирея“ винаги е било държавно предприятие, но мениджърите му са от частния сектор. Това е нашата формула за управление на компанията и този начин досега е довел до значителен ръст в приходите. Но приветстваме всяка инвестиция“, коментира Георгиос Аномеритис – председател на Борда на директорите на пристанище „Пирея“.
Синдикатите също са удовлетворени от факта, че пристанището няма да се продава. Миналата година те организираха протести за увеличаване на заплатите на докерите и за подобряване на условията на труд.
„Приватизацията ще има трагични последици за работниците. Не само за техните работни места, но и за заплатите им, за социалните им права“, каза Никос Георгиу – председател на синдиката на пристанищните работници.
Сред останалите спорни приватизационни сделки, за които правителството обеща ревизия, са продажбите на парче на държавния газов оператор и 30% от Националната електрическа компания.
„Незабавно ще спрем разделянето на Националната електрическа компания на големи и малки части. Ще прекратим всяка нейна продажба в бъдеще“, каза на свой ред Панайотис Лафазанис – министър на енергетиката и околната среда.
Миналата година също имаше стачки на работещите в електрическата компания, като на няколко пъти те прекъсваха електрозахранването за различни времеви интервали. Работниците се опасяваха, че продажбата на част от компанията ще доведе до скок на цените и на практика монопол в сектора.
Опозицията в парламента критикува остро плановете на новата власт за спиране на ключови приватизационни сделки.
„От приватизацията постигнахме 7.7 милиарда евро приходи, от които 3.7 милиарда отидоха за редуциране на дълга. За тази година бяхме заложили още 2 милиарда евро приходи от продажба на държавни активи, дори може би 3 милиарда. Но ако се спре приватизацията и се развалят текущите сделки, ще се загубят най-малко 6 милиарда евро и тази сума няма да бъде извадена от дълга“, каза бившият премиер Самарас.
Сред останалите сделки, които ще подлежат на преоценка и евентуално спиране са продажбите на бившото летище „Хеленикон“ в Атина, за което инвеститорът планира да превърне в туристическа, културна и бизнес зона, и златна мина в Северна Гърция, която вече е продадена на канадска компания.
Правителството на Ципрас обеща да представи списък с потенциални възможности за инвестиции, с които да привлече свежи капитали.