
Газопроводът „Турски поток“, който „Газпром“ ще строи като алтернатива на проваления проект „Южен поток“, ще използва старото трасе, стигайки почти до България, а оттам ще завие по посока на европейската част на Турция, пишат руските вестници. Те коментират, че по този начин „Газпром“ ще използва част от изградената инфраструктура, а в случай на друго развитие на обстоятелствата ще може да се реализира и „Южен поток“. Директорът на „Газпром“ Алексей Милер и министърът на енергетиката на Турция Танер Йълдъз са договорили маршрута и сроковете за строителство на газопровода „Турски поток“. Начална точка ще стане компресорната станция „Русская“ в Анапа, откъдето и трябваше да започва и „Южен поток“.
Общата дължина на морския участък на „Турски поток“ ще бъде същата като на „Южен поток“ до България – 910 км. Междуправителственото споразумение за „Турски поток“ се планира да бъде подписано през второто тримесечие на 2015 г., а първите количества газ – 15,75 млрд куб. м. – да потекат през декември 2016 г. Той ще бъде предназначен за турския пазар.
Междувременно турски представители на бизнеса заявиха, че реализацията на газопровода „Турски поток“ ще се сблъска с множество трудности, включително и с нуждата от одобрение от страна на Европа и САЩ и че в крайна сметка решението ще бъде предимно политическо.